8.3.20

Yeşil Mercimek

Yazan: Ukturk | 8.3.20 | Kategori: , |
Yazı: Yeşil Mercimek

Uzun yıllar önceydi. Sıcak bir sonbahar, eylül günüydü. Kargoya uğramam lazım, biraz geç kalabilirim demiştin telefonda. Üniversitenin hastane girişinin yanındaki kaldırımların önüne park etmiştim.  Arabanın içi ısınmasın diye taksici gibi camların hepsini sonunda kadar açmış, kaldırımın yanındaki duvara yaslanarak beklemiştim bir süre, çok geçmeden geldin o hep hayran olduğum muhteşem gülümsemenle. İlk o zaman vurulmuştum aslında sana. Bir gülümsemen ile gönül mülküm düzelmişti. Şiirde dediği gibi;

"İmkânı bulunsaydı, bütün ömre mukabil
Sırretmeye elden seni, bir perde olurdum.
Toprak gibi her çiğnediğin yerde olurdum"


Eşyaları bırakmak için eve gittik sonra. İki tane kırmızı koltuk, bir adet şilte, zor çalışan bozuk bir klima, puf bir taburenin üzerinde zor duran anteni bile olmayan 37 ekran bir televizyon, cam kenarında yuvarlak bir masa ve bir de caddeye bakan o her şeyin başlangıcı olan minik ama güzel balkon. Balkon unlu mamuller satan bir cafeye bakıyordu. Otlu peynirli poğaçası ne de güzeldi. Ama ben o evde en çok kırmızı koltukları sevmiştim nedense bi de cam önünde duran yuvarlak masayı. O akşam yeşil mercimek yemiştik sanki belki de başka bir gün yedik ama hala aklımda. Hayatımda yemediğim kadar yeşil mercimek yemiştim. Ondan sonra da hiç yemedim galiba. Gezdik sonra, hatta şehir değiştirdik, geri döndük ve başka bir şehirden arkadaşın geldi önce. İçimden ilk başlarda "nereden çıktı şimdi bu" demiştim ama şimdi göremesem de iyi ki tanımışım dediğim insan oldu kendisi sonraları. Sen de seversin. Az yemedim sonraları annesinin yapmış olduğu adını bilmediğim patlıcanlı, domatesli, biberli kahvaltılıktan. Daha sonra çok daha güzellerini de yedim belki ama o sıcaklığı bulamadım bir daha sanki. Eski foçaya gittik sonra. Kırmızı elbisen, kolundaki bileklikler ve o tatlı bakışın.

Öyle işte. Mazide kaldı bunları artık belki ama yeşil mercimek, kırmızı koltuklar, en önemlisi de seni sevmek çok güzeldi. Keşke dediğime bakma sen yine olsa yine öperdim o kurumuş dudaklarından.

*ukturko


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 1 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

  1. Offf ukturk dağladın gene ciğerimizi. Ne güzel sevmişsin


Leave a Reply