22.1.14

Vine videoları | foseptik çukuru gibi mizah!

Yazan: Ukturk | 22.1.14 | Kategori: , , , , |
Yazı: Vine videoları | foseptik çukuru gibi mizah!

Merhaba sevgili seray severler. Bugün atarlı günümdeyim, bazı kesimlere atar yapıp gideceğim. Eminim yine sessiz çoğunluğun sesi olacağım bu yazıyla. Çünkü bu konu hakkında yazmasam içimde kalır, böyle şişer şişer kocaman olur. O yüzden bir kaç satır da olsa karalamam lazım, "yeter ulan, bu nedir aga?, nerede yaşıyorsunuz siz, ananız babanız yok mu sizin ulan" diye dolanacağım yoksa. Konumuz vine videoları ve onları çeken ergenler ve yaşı büyük beyni küçük olanlar. (daha da ağır konuşurdum da abdestim bozulmasın) hoho!


Evet, son dönemlerde oldukça popüler olan bir sosyal medya uygulaması Vine'dan bahsedeceğim. Aslında baktığımızda gayet mantıklı bir oluşum, kısa kısa 6-7 saniyelik videolar çekebiliyorsun ve bunu arkadaşlarınla paylaşabiliyorsun, twitter'ın videolusu gibi bir şey. Ama gel gör ki, özellikle ülkemizde öyle bir akım başlamış ki; bu vine denen uygulama çok farklı bir boyut kazanmış. O boyutu kazanmaz olaydı, boyu devrilesice diyenleri duyar gibiyim. Teneşirlere gelesinizzz diye de ben ekleyeyim öhöömm.

Arkadaşların video çekip paylaşmasına, hatta kendi aralarında saçma sapan eğlenmelerine sözüm yok. Ergen işte ne bekliyorsun ki sonuçta. Ama olayın boyutu çok farklı, geçen aylarda baktım bir çok kişi "ayyyy bu çocuk çok komik" veya "bunun videolarına hastayım, çok yetenekli" gibi şeyler deyince, merak ettim bir kaç video izledim ve yorumum: "Bunun neresi komik arkadaş, ne içiyorsunuz siz" oldu. Bir kaç tane daha izledim, yok ıhhh, zerre komik değil ama ("gel gör beni aşk neyledi") bir kitle var (beyin nakli yaptırdıklarını düşünüyorum) bu videolara ahahahha hihihihi tarzı tepkileri verebiliyor. Ya mizah denen şey artık piyasadan kalktı ya da bunlar bildiğin salak. Başka bir seçenek yok, kusura bakmayın canlarım.

İzlediğim kadarıyla da bir vine videosu için gereken malzemeler ise şunlar, yaz kızım; (Büyük hizmet)
- Bir adet saçını şekil verdiğini sanan apaçi veya kezban. Arzuya göre bir kaç apaçi/kezban aynı video içerisinde de kullanılabilir. Yine isteyenler damak tadına göre biraz kaşar serpiştirebilir videoya. Paşa gönlünüz bilir.
- Bir kaç adet küfür, özellikle sonunda olursa tadından yenmez. Bir amouğagoyummm tarzı ne oldu anlaşılmayan bir küfür ile mizahın doruklarını yaşayabilirsiniz. 
- Bir telefon (olmazsa olmaz)
- IQ seviyesinin normalin altında olması videoların başarı oranını artıracaktır. "Ayyy ben çok zekiyim ki" diyenler, video çekebilir, beyninize sağlık.
- Bir adet dağınık oda
- Biraz küfür (haha pardon söylemiştim)
- Ağız işsizlik ve dehşet verici bir "ruhsal" ergenlik
Gördüğünüz gibi bir çok içerik bunlardan ibaret. Küfrü komiklik sanan, mizah sananlara kafam girsin (oldu mu komik, söylesenize) bence olmadı. Bir de bunların fenomenleri falan çıkmış, hiç birini bilmiyorum ama eminim bir çoğu yukarıda saydığım özelliklere uyuyordur. Bakınız burada en iyi vine videoları diye bir video var, izledim abi bu kadar mı basit mizah ulan, zeka seviyesi ilkokul terk resmen.

Açıkçası o kadar yazdım ama bu videoları nasıl komik bulabiliyorsunuz anlamam pek güç, vallahi güç. Recep İvedik'in milyonları sinemaya topladığı, Akp'nin yüzde elli oy aldığı bir ülkede beklentileri çok yukarı çekmemek lazım aslında. Büyüğü nasılsa ergeni, genci de öyle oluyor, aha işte ancak bu kadar oluyor. Son olarak foseptik tipi mizahınızda boğulun vine severler, (bunu da anlamamışlardır ayyy canlarım).

Doyamadım yazmaya, efenimm vallahi bu ülkede bu kadar çok zavallı olduğunu bilmiyordum (doğru düzgün kullanan arkadaşları tenzih ederim) hiç mi güleceğiniz bir şey yok bunlardan başka, hııı canım hııı :)

ukturko. (youtube misyoneri)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 10 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Adsız dedi ki...

  Ülkemin mizaha mı ihtiyacı var, gündem efsane! Öhöm neyse.
  Bu VİNE muhhabeti de çok uzamıştı zaten, çok güzel olayı yorumlamışsın. 6 saniyelik videonun 4 saniyesi boyunca küfür eden adama gülmek.. Ne denilir ki.

  Ayrıca 1 hafta içinde iki yazı yayınlaman gözümden kaçmadı :Pp devamını beklemekteyim. Sevgilerimle^^

  Merve.

 2. Hangi Merve'sin sen :) Küfür hoşlarına gidiyor olabilir ama anasına küfretsek yine hoşlarına gider mi acaba, gülerler mi yine sanmıyorum. Evet bloga geri döndüm daha atarlı yazılarıma sizlerle olacağım efenimm :)

 3. Yazılarını özlemiştik daha sık yazmaya başlamana sevindim.Vine'a gelecek olursak ilk başlarda harbiden komik,en azından güldürebilen 3-5 kişi vardı sonra hepten bokunu çıkardılar

 4. Adsız dedi ki...

  Hayır bi de bunları ünlü edip para kazandırdılar ya o daha sinir bozucu bir şey.
  Bloga geri dönmene sevindim :))

 5. Cemo, eyvallah dostum. Her güzel şeyin sonunu biz Türk'lerin getirmesi fazlasıyla "manidar". Orta doğu ülkesi insanı olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor :)

  Rockunzel, ee talep var bir kitle tarafından, birileri de bu salaklar üzerinden köşeyi dönüyor haliyle :)

 6. Türkiye'de her şey farklı bir boyut kazanıyor, birçok şey amacı dışında kullanılıyor zaten. Bu tarz videoların neden bu kadar tuttuğu ya da tutmadığı kesimde neden artık şaşkınlıkla karşılanmadığı konusunda ise gayet güzel bir noktaya değinmişsin :)

 7. QueenB, doğru söylüyorsun. Amacına uygun bir şekilde kullandığımız pek bir şey yok. Yavaşa yavaş deformasyona uğruyor :)

 8. espriler de hep aynı ya tokat atmalar, ağız yamultmalar falan belli skeçler var herkes uyguluyor. belli bir grup ajanslara bağlı çalışıp reklam alıp para kazanıyor. bir sektör oluştu orada ilginç..

 9. Son zamanlarda çekilen Vine videoları özentilikten başka bir şey değil bence. Baktılar ki birkaç kişi videolar sayesinde tanınıyor, hemen onlar da kullanmaya başladı...

 10. Rahat Yazar, vallahi gördüğüm tek şey şu sosyal alemde, ergenlerin ve ergen psikolojilerinin içinde bulunduğu her şey tutuyor ama vıcık vıcık :)

  Yaşlı Çocuk, suyunu çıkarmasak olmaz zaten. İlk başlarda çekilenlerin de bir komiklik ögesi taşıdığını düşünmüyorum açıkçası ben :)


Leave a Reply