19.3.13

En Zarif 5 Türk Musiki Şarkısı

Yazan: Betül Kara | 19.3.13 | Kategori: , , , |
Yazı: En Zarif 5 Türk Musiki Şarkısı

Merhabalar Sevgili Blogmania Severler,

Dün yine baktım ne güzel yazılar yazmışım eskilerde buralarda. Pek hoşuma gitti eski yazılarımı okumak ve de siz sevgili takipçilerin yorumlarını okumak. Ne yazsam ne yazsam diye düşünürken aklıma Türk Musikisinden en zarif bulduğum parçaları sizinle paylaşmak geldi. Beni tanıyanlar bilirki tam bir Türk Sanat Müziği aşığım. Dinlemekle kalmayıp bilmediğim şarkılar öğrenip onları söylemeye de çalışırım. Kulaktan tabiki. Ne yazıkki yok bir eğitimim. Konuya dönecek olursak zarif olmayan Türk Sanat Müziği var mı diyebilirsiniz. Tabiki öyle düşünmüyorum. Zariften kastım burada aslında şarkının yumuşak bir sese ve müziğe sahip olması, dinleyince efkardan ziyade huzurla dolmanızı sağlaması diyebilirim.

İşte benim zarif şarkılarım;

1- Mazi Kalbimde Bir Yaradır: Bu şarkının aslında bu versiyonunu çok seviyorum ben. Cumhuriyetimizin 75. yılı için yapılan konserde kayda alınmış. Batı ve Türk enstrümanlarıyla ne kadar güzel bir kompozisyon çıkarmışlar. Şarkı, Dilek Türkan Aktaşoğlu' na aşık olma sebeplerimden. Şarkının önemli bir yanı da var ki müzik tarihimizin ilk tangosu olması. Necdet Rüştü Efe Tara'nın yazdığı, Necip Celal Andel'in 1928 yılında bestelediği şarkı ilk defa 1932 yılında Seyyan Hanım tarafından seslendiriliyor. Aynı adla bir de dizi filmimiz oldu TRT-1'de yayınlanan. Şarkıcı çocuk Özgür'le Ezel'den bildiğimiz Sedef Avcı başrollerdeydi. Fena değildi aslında ama nedense diziyi erken bitirdiler.

 

2- Sesimi Duy İsterdim: İnce Saz grubunun aslında hemen hemen tüm şarkıları oldukça zariftir. Dinlemesi kolay, aklı yormayan, insanın duygularını ağırlaştırmayan hafif bir tarzı vardır. İşte bu şarkı da sanırım en hafif sese sahip şarkılardan biridir. Hele ki Bora Ebeoğlu muhteşem tarzı yok mu? Oya-Bora grubundan tanıdığımız Bora Ebeoğlu eşi Oya ile birlikte birçok unutulmaz parçayı hayata geçirmiştir.3- Hasret Şarkısı: Klasik Türk Müziğine aşık biri olarak eğer bir şarkıyı geç keşfedersem çok sinir oluyorum. İşte öyle bozulduğum şarkılardan biri de budur. Seyyan Hanım' ın muhteşem yorumuyla can bulan Hasret Şarkısı (bazı yerlerde Hasret Türküsü diye de geçiyor.). Bu şarkıyla da  Gönülçelen diye bir dizi vardı onun sayesinde tanıştım ne yalan söyleyeyim. Altta paylaştığım hali şarkının asıl taşplak kaydından. Sadece son kısmında şarkıya bir ekleme var anladığım kadarıyla.4- Fikrimin İnce Gülü: Güftesi kime ait bilinmemekle birlikte bestesi Muallim İsmail Hakkı Bey'e ait olan şarkı da yine en beğendiğim en yumuşak sese ve müziğe ait olan şarkılardan biri. Bestesi o kadar güzel yapılmış ki sözleri sizi efkarlandıracak olsa bile canınızı yakmadan sakin sakin dinleyebiliyorsunuz.5- 1980: Aslında bu şarkı hep 'Sigaramın dumanına sarsam' diye başlayan ilk mısrayla anılır. Ve aslında bu şarkı Türk Sanat Müziği türünde de değil ama bir istisna yapmak istedim. Mesele Klasik Türk Müziğinde başka zarif şarkının olup olmaması değil tabiki. Nedense bunu paylaşmak istedim. Şarkının ilk seslendiricisi Sezen Aksu olsa da (öyle olduğunu bilmiyordum ama böyle bir kanım oldu internette küçük araştırmalar yaparken) aşağıdaki Eylem Atmaca' nın yorumunun efsane olduğunu düşünüyorum.Bu liste aslında uzar da tembelliğime verin efendim. Lakin listeme katkıda bulunmak isterseniz memnuniyetle bir ikinci liste yapabilirim.

Sevgiler, saygılar...

Betül.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 3 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

  1. Betüüül evlenmeden önce son kez yazayım olmaz inşallah :)Fikrimin ince gülü çok güzel bir de sevmekten kim usanır var bilmem o da türk musikisi sayılır mı ama seviyorum. Enişteye selam :))

  2. Fikrimin ince gülü ve sigaramın dumanı benim de favorilerimdendir. Bir de gülü susuz seni aşksız bırakmam var dinlemekten hiç usanmadığım. Sonracıma ömrümce hep adım adım var, tam ruhun bam telini titreden cinsten. Bu liste böyle uzar gider.

  3. fikrimin ince gülü
    benim de favorim


Leave a Reply