20.6.12

Neden bir Hollandalı'dan Sevgili Olmaz? | Acımasız Gerçekler

Yazan: Adsız | 20.6.12 | Kategori: , , |
Yazı: Neden bir Hollandalı'dan Sevgili Olmaz? | Acımasız Gerçekler


Biz Türkçe'de "Hollanda" demeye alışkın olduğumuz için başlıkta Hollanda'yı kullansam da, esas konuya devam etmeden önce, sizlere bu ülkenin esas adının "Netherlands" olmasına rağmen neden "Holland"ın kullanıldığını anlatmak istiyorum. :)

Hediyelik eşyalardan tutun da peynirlerine kadar "Holland" etiketleri ile pazarlanan bu ülkenin orjinal dilindeki adı "Nederland"mış efendim (İngilizce: Netherlands). Peki nereden geliyor bu kelime?

Nederland, "alçak ülke" anlamına gelmekteymiş çünkü; bilindiği gibi Hollanda'nın kimi kısımları deniz seviyesi ile aynıyken, geriye kalan her bir köşesi deniz seviyesinin altındadır. Allah bu şehrin eski deniz savunma ve drenaj sistemlerine zeval vermesin, bunlar sayesinde Amsterdam gibi şehirleri yıllardır sular altında kalması önleniyor.

Evet, az önce dediğim gibi biz daha çok "Holland" ismine alışkın olsak da aslında Hollanda; Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Delft gibi şehirleri içeren batı kısmına verilen isimmiş. Bu karışıklık 400 yıl öncesine dayanırmış. O zamanlar 7 ayrı eyalet olan ve Flemenk Cumhuriyeti'ni oluşturmak için bir araya gelen bu 7 bölgenin en zengin ve yoğun popülasyonunu içeren bölgesine "Holland" denilirmiş ve bu isim tüm ülkeyi tanımlar hale gelmiş. Günümüzde bazı Flemenkler hala daha Hollanda ismini kullansalar bile, takdir edersiniz ki kimi bölgelerin insanları bundan pek hoşlanmıyorlar.
*
Tarih dersini bir kenara bırakalım. Sizlere bir Hollandalı'dan neden sevgili olmaz onu anlatacağım. Şimdi karısı, kocası, yengesi, dayısı falan Hollandalı olan varsa onlara "Sözümüz meclisten dışarı." demek istiyorum. Muhakkak ki onlar; nadir bulunan, sıcakkanlı ve sevimli Hollandalılar'dandır.

İtalyan bir kız arkadaşım, Hollandalı birisiyle asla sevgili olmayacağına dair yemin ettiğini söyleyince merak edip soruyorum. "Hayırdır, neden?" 

Başlıyor anlatmaya: 
- Bir Hollandalı sevgilim vardı. Bir gün iş yerinde tatsız bir olay oldu ve moralim çok bozuldu. Çok da iyi hatırlıyorum çarşamba günüydü. Sevgilimi arayıp moralimin çok bozuk olduğunu ve onu görmeye ihtiyacımın olduğunu söyledim. Beni dinledikten sonra: "Biz seninle cuma günleri saat 21.00-24.00 arası görüşüyoruz. Şuan çiçeklerimi suluyorum, meşgulüm, seninle ilgilenemem. Hem iş yerinde yaşadığın problemler seni ilgilendirir, bunu kendin çözmelisin." dedi. E tabi ben de bunu duyunca telefonu suratına kapattım.
...diyor.

İnanabiliyor musunuz?! İnanmak istiyor musunuz?!! Bu İtalyan bir kıza, ya İtalyanlığını bırak bir kıza yapılır mı? Sevgilim bana bunu yapsa telefonu suratına kapatmakla kalmaz, o cuma günü saat 9 ile 12 arası hayatı zindan ederdim ona. İşin kötü yanı, bunu anlattığım Hollandalı bir kızın olaya şaşırmaması. Malesef bu insanlar böyle güzel, böyle imkanlarla dolu bir ülkede, bu kadar medeni yaşarken aşırı bireysellikten öelecekler. Bu kadarda "ben" odaklı yaşanır mı?

Buraya geldiğimden beri uyum sağlayamadığım ve yadırgadığım tek konu budur çünkü; bizim örf ve adetlerimize ters. Biz, yemek saati kapımızı çalan arkadaşımızı sorgusuz sualsiz içeri davet eder ve masaya bir tabak daha koyup allah ne verdiyse beraber yiyen insanlarız. Bu hareketi bir Hollandalı'ya yapsam, yüzüme bakıp "Randevumuz mu vardı?" diye sorar ve müsait olmadığı için beni kapıdan döndürür. Beraber bir kahve içmek istersiniz "Hadi bana gel." diyemezsiniz. 2 hafta önceden randevu almanız gerekir. Görende CEO zanneder her birini. Eee, yaptığın sporu ve çiçek sulama saatlerini bile hiçbir şekilde ertelemez ve onlara da randevu gibi muamele edersen...

Çok yerden yere vurdum insanları. Özür diliyorum. Gerçekten çok iyi huyları da var. Onları da bir başka yazımda anlatıp, durumu eşitlerim. ;)

Ama buradan Türk kızlarına sesleniyorum. Eğer gece geç saatte kapının önüne kadar bırakılmak , eve sağsağlim varıp varmadığınızın kontrolü için aranmak istiyorsanız ya da ona ödetmeyecek olsanız bile hesabı ödemeyi teklif ve ısrar eden bir sevgilim olsun diyorsanız, bir Hollandalı ile çıkmayın derim. Kulağınıza küpe olsun. Demedi demeyin.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 12 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Hollanda'da okurken oradaki Hollandalı arkadaşlarımın hepsinin ajandası vardı. Her söylediğiniz şeyde ajandalarını çıkarıp kontrol etmeleri gerçekten sinir bozucuydu.
  Hocamın birinin anlattığına göre evdeki misafir gereğinden fazla oturursa ev sahibinin uyarısıyla evden gittikleri bile olurmuş. :))

 2. Yaa işte biz Türk erkeğinin değerini bilin. O italyan arkadaşına Türk erkeklerini önerebilirsin bence haha. Beni böyle italyan sevilim arasa mesela;

  "ayy kıyamamm ben sana ne diyorsun. kim canını sıktıysa söyle bende onun canını sıkayım. neredesin hemen yanına geleyim."

  Gördüğünüz gibi çok fedekar ve duygusal bir rol çizdim. Tabiatımızda var ne yapabiliriz :)

 3. brad pitt olsa çekilmezler:D ajandaya göre buluşmak nedir yahu..soğuk insanlar

 4. güzel bir sistem..

  Hollandayı sevdim..;DD

 5. Çiçek suluyorum. O senin meselen, kendin çöz. filan.. Hahhaaa.. Bu insanlar satt 09:00 da kahkaha atılacak , 15:00 da ağlanacak filan diye programlıyorlardır günlerini. Kendime bir robot alırım daha iyi. Türkiye'mi seviyorum ben.

 6. Merhaba
  Blogunu yeni keşfettim ve hemen bu siteyi izle kısmını tıkladım. Artık izleyicinim:))
  Senide benim bloguma beklerim.
  komirra.blogspot.com

 7. cok degısık bır bloggg !!! sende oylesın sanırım belkı bana oyle gelmıstır sevgiler::)

 8. Adsız dedi ki...

  Demek ki Türk erkeklerinin değerini bilmiyormuşsunuz..Biz Türk erkekleri,sevdiğimiz kadın için herşeyi yapar ve herşeye göz yumarız :)

 9. Kültür yönünden ne kadar taklidi devam eden geleneklerimiz olsa da tabiki yabancılardan bu konuda iyiyiz şükür! Ama kültürümüz gereği dışardaki insanlardan çok etkilenmeyip, karşımızdakileri olduğu gibi kabul edip, yaradılanı Yaradandan ötürü sevmeliyiz!

 10. Adsız dedi ki...

  Haha koptum cinsel iliskiye girerken bile ajanda kullaniyorlar cuma ile pazar arasi.

 11. Adsız dedi ki...

  Düzgünlükleri bazen fazla olabiliyor ama düzenli, temiz iş yapmalarını ben çok takdir ediyorum. Tabii genelleme böyle de olsa, samimi insanlar da var elbette. Bu arada bence soğuk değiller asla, sadece mesafeyi uzun süre korurlar ki hoşuma giden bir özellik.

 12. Adsız dedi ki...

  sakin Hollandali kizlarla cikmayin 15 senedir Hollandadayim ilginc kisilikleri var cimrilerdir


Leave a Reply