22.5.11

Okyanus ötesi diyor ki, "hem hristiyan hem müslüman" olunabilir!

Yazan: Ukturk | 22.5.11 | Kategori: , , , |
Yazı: Okyanus ötesi diyor ki, "hem hristiyan hem müslüman" olunabilir!

Merhaba. Bugün pek de güzel şeyler barındımyan bir yazı ile birlikte olacağız. Bilenler vardır daha önceki yazılarımızda da "okyanus ötesi" diye nitelendirdiğimiz adamın ve onun yönetiminin aslında görüldüğü gibi olmadığından bahsetmiş, kendi yayınlarından örnekler vererek söylemiştik. Misal referandum sürecinde darbe karşıtı gibi görünen ama darbe olduğu zamanlar da "selam olsun ey darbeciler" tarzından yazılar kaleme aldığından dem vurmuştuk okynaus ötesinin. Bunlarda malzeme biter mi bu konuda bitmez tabii. Bir diğerine daha burada yer vermek istiyorum. Ama yorumu sizin temiz zihinlerinize bırakıyorum. Evet,


Tarihler 15.04.2000 tarihini gösterdiğinde Zaman gazetesinde bir yazı beliriyor. Urfa Harran'da yapılmış olan bir etkinlik ile ilgili bir yazı. Yazının içeriği şu, o zamanlar okyanus ötesinin başkanlığını yaptığı gazeteci ve yazarlar vakfı Urfa'da o zamanın en büyük dinler arası diyalog toplantısını gerçekleştirdi. Dinler arası diyalog dedikleri şu islamı bitirme, vatikanlaştırma çabalar yani! Toplantı da yapılan şeylerden biri de şu. Hrsitiyan bu erkek ile müslüman bir kadını evlendirmek. Amaç, hristiyanlığı kabul ettirmek ve hem hristiyan hem de müslüman bir kavramını ortaya koymak. Evet direkt bu söyleniyor bunu ben söylemiyorum!

İşte o Zaman yazısı. Bu yazı daha sonra nedendir bilinmez!!! arşivlerinden çıkarılmış. Ama ana listede hala duruyor, yazının linki geçerli değil. Diğer yazılarda bir sorun yok. Foyaları ortaya çıkınca tabii siliyorlar!!! Arşivin ana listesi (http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/15/guncel/) Oradaki Diyalogtan düğüne isimli yazısı konu ile ilgili olan. Ama dediğim gibi ne hikmetse kaldırılmış!! Yazının içeriği şu şekilde:

Diyalogdan düğüne

Sosyoloji profesörü Hıristiyan Lester Kurtz ile gazeteci Müslüman Meryem Kurtz'un nikahları, Urfa'da İbrahim Camii'nde müftü, haham ve papazın huzurunda kıyıldı.

Lester Kurtz ve Mariam (Meryem) Kurtz, Şanlıurfa'daki Dinlerarası Diyalog Sempozyumu'nun en ilginç konuklarıydı. Biri Teksas'tan yani Amerikalı, diğeri Darussalem yani Tanzanya'dan. Biri beyaz, diğeri ise siyahi. Biri metodist protestan bir ailede büyüyüp Quaker olarak hayatını sürdürüyor, diğeri ise Müslüman. Biri Teksas Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü, diğeri ise gazeteci. Onları bir araya getiren bundan bir yıl önce Prof. Lester Kurtz'un Afrika'da katıldığı bir konferans olmuş. Konferansı bir gazeteci olarak takip eden siyahi gazeteci Meryem, Lester ile uzun bir tartışmaya dalmış ve bir hafta sonra kendilerini evlilik sürecinde bulmuşlar. Amerika'ya yerleşip resmi nikahlarını yapmışlar ve tam bir yıldır dini nikah kıymak için beklemişler. İşte bu bekleyişi nihayet önceki gün Urfa'da İbrahim Camii'nde müftünün huzurunda kıydıkları nikahla nihayete erdirdiler.

Hz. İbrahim'in mekanında

Haham, papapaz ve müftünün huzurunda kendisini kelime--i şehadet getirerek 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan eden ve aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli olmak istediğini ve Meryem ile evlenerek geçmişinde sahip olduğu Hıristiyan kültürle İslam kültürünü meczetmek istediğini belirten Lester, 'Quaker olduğum için herhangi bir Hıristiyan doktrinine bağlı hissetmiyordum kendimi, dolayısı ile İslamiyet'in güzellikleri ile geçmişimdeki Hıristiyanlıktan kaynaklanan güzellikler arasında bir tezat görmüyorum ve iki dinin güzelliklerini İbrahim Peygamber'in mekanında Musevi dostlarımın da duaları ile Meryem'le birlikte dini nikah kıyarak sürdürmek istiyorum' dedi. Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise Lester'in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salavatlar eşliğinde gerçekleşen nikah merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti.

Hem Hıristiyan hem de Müslüman

Diyaloğun bir başka göstergesi ise Lester ile Meryem'in nikahlarıydı; haham, papaz ve müftünün huzurunda kelime-i şehadet getiren Lester kendisini, 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan etti.Yazıklar olsun, peşinden gidenler de kimlerle birlikte olduklarını görsünler. Madem bir şey yok yazıyı neden kaldırdılar o zaman, diğerleri duruyor. Kimi kimden ve neyi saklıyorunuz bu saf insanlardan. Yuh diyorum sadece bu zihniyete!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 14 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

 2. kimsenin ardında durmayı sevmem.aklımdan geçeni yüksek sesle dillendirmek istiyorum ve diyorum ki ya ne yaptıklarının farkında değil bu güruh ya da yanlışı gördüler köşesinden döndüler.çok absürt bir mevzu yani naklettiğin.çok ilginç.belki meselenin aslından astarından bahseden birileri çıkar.

 3. Kısaca FD, o cevapları ben de okudum. Saçmalamaktan başka bir şey yapmamışlar. Yukarda zaman gazetesinin yazısı ortada. Yorum falan yok gördüğün gibi. Bunun daha ne açıklaması olbilir. Hem hristiyan hem müslüman! Dini forumlara da baktım konu hakkında hani yanlış mı niliyorum diye, onlar da hepsi lanet etmişler. Minareyi çalmış bu okyanus ötesi daha bir de kılıf bulmaya çalııyorlar. Bu okyanus ötesinin "papaya yazdığı mektubu da" gördü bu gözler. Ayıp! Ayrıca madem öyle yazı neden yok ortada. Bırakın ya arkadaş!

  Sitare, bunun gibi daha çok hikayeleri var. Ama insanlar görmek isteimyor böyle şeyler, menfaatleri var çünkü o güruhtan!

 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

 5. Yorumunu okumadım, klasik! gözlerine perde inmiş olanları zamanında yazılanları görmeme durumu! Bu kitlenin yolunda giden taban iyi niyetli genelde ama biraz üst kademelerin onları kullandığı ve farklı amaçlara hizmet ettiği çok açık. Ama uyumaya devam. Nasılsa sizin gibiler milletin anasına söven, şehidine kelle diye bir adamı da alkışlıyor. Başka da bir şey demiyorum.

 6. O nikahi kilan hocanin...
  Yürüyün gidin ya, herkes masallah bitaraflarindan biseyler uyduruyolar din diye, bizim salak insanimiz da bunlara göz yumuyor. Hem niye türkiyede evleniyorlar, gördügüm kadariyla kadin zenci, erkekse amerikali (adamin suratinda meymenet varmi yaa)? Bizim gavurlarin bile bu hocalardan islama karsi daha saygilari var. ..!
  Ukturk, türkiye almis basini gidiyor, milleti salak yerine koymaya calisiyorlar... !!
  Ama allaha sükür isvicreli cern prof. sayesinde bi internete giren hayatta bidaha silinemez ;)
  miletimizin gözlerinin acilmasinin zamani geldi.

 7. Ben o haberlerin üstü örtülmüs olmasina deyil, o nikaha daha sinirlendim :)

 8. Gonc, vallahi bunları ben de anlamıyorum garip bir kitle! Ama alt kesimde bulunanlar değil bunları üst tarafları, amaçları farklı malesef, sömürüyorlar insanları!

 9. İlginç bir konuya değinmişsin.

  Konuya ilişkin düşüncemi paylaşmak istiyorum.

  Ortada bir paylaşım sözkonusu ise bunu iki dinde nikah kıyarak yapmak oldukça salakça bir fikir!
  O nikahı kıyan dini manada yetkili kişilerin yetkilerini kötüye kullandıklarını düşünüyorum. Ayrımcı bir ortak nokta yaratma çabasının bir amacı olamaz! Saçma sapan bir nikah kıyılmış.

  Dini manada düşünceme gelirse, inancımız zaten aynı Tanrı/Allah Üzerine ise farklı dinlerdeki kişilerin evlenmeleri ve bunun sorun teşkil etmesi düşünülemez. Hristiyan olabilir Musevi olabilir sonuçta İnançtır ve hepimizin inançlarımız doğrultusunda yolumuz bir, yaşayışımız haricinde!

  Farklı dinlerdeki kişilerinde dinleri doğrultusunda nikahlarının kıyılmasını istemesi de muhtemel olsa da, bu durum acayip saçma geldi bana..

  Paylaştığın için teşekkürler.

 10. Adsız dedi ki...

  cübbeli hoca ne dediyse doğrudur. bunlar ismi hoca ama içleri şeytanca. deccaler

 11. Adsız dedi ki...

  kafir oglu kafirdir soze ne hacet, hem musluman hem hristiyan olunmaz, Allahin dinini inkar ve resulu ekremi inkardir, onun getirdigi dine ve kurani kerimi inkardir, hem musluman hem hristiyan olunmaz, boylelerine kafir denilir...

 12. amua goyum öyle diyaloğun la ben neyin kafasını yaşıyolarsa

 13. Adsız dedi ki...

  İSLAMİYETİ AZ BİLSENİZ BU YORUMLARI YAPMAZDINIZ HERALDE. EFENDİMİZ'İN KIZI KİMİNLE EVLİYDİ? EŞİ SAVAŞTA ESİR KALINCA EFENDİMİZ'İN KIZI TARAFINDAN EŞİNİN FİDYESİ OLARAK NE GÖNDERİLDİ? SİZ EFENDİMİZİ NE KADAR TANIYORSUNUZ DA BU KADAR LAF EDEBİLİYORSUNUZ?

 14. Adsız dedi ki...

  http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/15/guncel/2.html sayfası zaman gazetesi arşivden silinmiş. Silinme tarihi 24 Nisan 2011 - 28 Mayıs 2011 arasında bir zamana denk geliyor. Bilgilere erişmek için interneti zaman zaman gezerek arşivleyen archive.org sitesinden faydalandım. İçeriğe ulaşmak isteyenler için bağlantı : http://web.archive.org/web/20061030070150/http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/15/guncel/2.html


Leave a Reply