29.5.11

Ankara vs İstanbul | gönlümün dalgalarından...

Yazan: Ukturk | 29.5.11 | Kategori: , , , |
Yazı: Ankara vs İstanbul | gönlümün dalgalarından...

Merhaba, dört gündür falan Ankara il sınırları içerisindeydim. Çeşitli iş ziyaretlerinin yanı sıra fırsat buldukça eş-dost ziyaretleri de gerçekleştirdim. Arada da Ankara gecelerinde Ankaralı Namık ve Turgut dinleyip coştum. Şöyle bir ferahladığımı hissettim. "Dar geldi sana Ankara" isimli eseri tüm blogcu yoldaşlara armağan ediyorum. Gönlümün derinliklerinden gelen bu hediyeyi kabul edersiniz umarım. Neyse konumuza gelirsek her Ankara sonrasında olduğu gibi kendimi sorguladım yine ama bu kez bu sorgulama içerisine uzatmalı sevgilim İstanbul'u da kattım ve ortaya Ankara vs İstanbul diye bir şey çıktı. Bakalım elimizde neler var...


- Ankara vs İstanbul -

 • Ankara daha delikanlı bir şehir bence. Böyle raconu falan var. Racondan anlayan insanlardan oluşuyor kızlı erkekli. Mesela böcekten korkmayan harbi kızların hep Ankara'lı olması bir tesadüf olamaz. Ya peki İstanbul hep bir yumuşaklık hakim, çok tehlikeli. Buradan bir duyurum olacak. Sürekli olarak delikanlılığını muhafaza etmek isteyen arkadaşlar arada bir Ankara yapsınlar gelsinler. Cilde de iyi geliyor ayrıca.
 • İstanbul'un kızlarına güven olmaz ama Ankara'nın kızları da çok nazlı oluyor arkadaş. İllalah dedirtiyorlar resmen. (Bir arkadaş dedi bana da...) Hani bir sakıza öptürsün demiyoruz ama olmaz ki böyle de. Ünlü bir ozanın da dediği gibi "Ankara'nın kızları çekilmiyor nazları". İstanbul'da da çok kolay olunca işler, ankara resmen bir test oluyor sabır konusunda. Ankara'dan sevdiğin mi var Allah başka dert vermesin. Gezeceksen İstanbul'dan biriyle gez, Ankara'ya gidip evlenirsin sonra.
 • Ankara'da beş, İstanbul'da onbeş! (Deniz havası yarıyor tabii...)
 • Ankara Türkiye'nin apaçi ihtiyacının büyük bir kısmını tek başına karşılıyor. Yılın belli zamanlarında kabına sığmayan "hovarda Ankara apaçileri" başka illerede hizmet veriyorlar. Tatil bölgelerinde gördüğünüz apaçiye sorun nerelisin diye vereceği cevap büyük ihtimal Ankara olacaktır. Hatta ilçe ismi de veririm de para yedirdiler söylemeyeceğim. Türkiye'nin delikanlı fabrikası olarak nitelendirilen ayrıca yiğidin harman olduğu yer olarak lanse edilen Ankara'nın geleceği çok kötü bu açıdan. Hükümet göreve!
 • Odtü, Ankara, Hacettepe, Gazi, Bilkent... her türlü döver İstanbul'un bombastik! şişirme üniversitelerini. Buradan gençlere tavsiye İstanbul ve Marmara denen üniversite kılığındaki yüksek liselerden uzak dursunlar. Okumak' isteyen gençlerin uğrak noktası Ankara! Deli reklam yaptım ama söylediklerime ben bile inanmadım bazen. Ama gerçekten öyle. Ankara sıkıcı yeaaa diye ağzını büzenler döverim!11 Siz bilmiyorsunuz ohohooo gençlik akıyor :
 • Ankara'nın bir M.Gökçek'i efendime söyleyeyim Behzat Ç.'si falan var. Böyle kendine has adamlar. Birisi psikopat biri daha da psikopat ayrıca sosyopat. İkisi bir arada. Ankaralı Yasemin, Namık ve Turgut kardeşlerden bahsetmiyorum bile. Ankara ile özdeşleşmiş abiler bunlar. Peki ya İstanbul ile özdeşleşen bir insan evladı söyleyin bana. Her şehrin vardır böyle yaşayan insanları ama İstanbul'un yok. Ne biçim şehir anlam veremiyorum. Şöyle böyle, en başta da dedim kocaman bir yumuşak İstanbul!
 • Ankara'nın keçisi var kurbanda yeriz... Beypazarı maden suyu var çoluk çocuk içeriz... Kedisi var, kedi sever kızlara hediye ederiz "ayy ne şirin şeysin sen" diye severmiş gibi yaparız... Bulmayacayı birleştirelim... Ankara'da yeriz, içeriz, severiz :P

İstanbul'da aşklar yalancı oluyor. Ankara'da ise harbi yaşanıyor. En azından ben de öyle bir izlenim var. İstanbul'u bu konuda zerre ciddiye almıyorum nedense. O yüzden bana İstanbul'da gerçek aşkı yaşatmak isteyen bağğyanların mesajlarını bekliyorum diyerek son veriyorum cümlelerime.

Esen kalınız.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 10 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Ankara'lı olmasalar da Kahtalı Mıçı ve Kahtalı Hamido var.. Bunu da belirtmek isterim.. Saygılar

 2. Istanbul'un fethedilis tarihinde bu postu yapmamaliydin sevdicegine , kirilmistir :)

  Dogru tespitler yapmissin :) Bir baskadir Ankara'm. ama her Ankaralinin gönlunde de bir Istanbul yatar.

 3. http://www.dailymotion.com/video/xg0ldw_ata-ankara-ruzgary_music

  bu da Ankara kizlarina istinaden

 4. Herzamanki gibi güzel tespitler yapmışsın ukturk :) Ankara'nın en çok İstanbul'a dönüşünü seviyorum diyenlere de ayrıca bir hırsım var yakalarsam sağlı sollu girişirim acımam.Taze bibergazı ve turfanda cop var boşa gitmesin :D

 5. ankara istanbul yolu benim için bitmez.. anacım ankarada yolumu gözler hep..

 6. Apaçiler genelde izne çıkan askerler. Ankara'nın belli bölgelerinde apaçi olmaz :)

  Bu arada esas karşılaştırma yaşamın rahatlığı olabilir.Sonuçta 15 milyon nüfus farkı var. Trafik saat 08.30-17.30 (devlet memurlarının giriş çıkışı) harici oldukça rahattır.Bir yerden bir yere en fazla yarım saatte gidilebilir.

  Güvenlik başka bir etken keza "malum" ırk Ankara'da şehir merkezi yerine ilçelere konuşlandığı için sokakları daha güvenlidir.

  Bu karşılaştırmaya yemekleri eklememek olmaz. Ankara'da dürüm döner yenir. Adı nedense Aspava olan yerlerde yenir. O soslu,soğanlı dürümün tadına doyum olmaz. Sonra gelir İstanbulda tost makinasında kızarmış, içine altı saat önce kızartılmış patates konan garip bişi yersiniz dürüm döner niyetine:)

  Gece yaşamı yok denir.Doğrudur İstanbul'a göre çok çok az yer vardır ama gidince de bir aylık maaşınızı vermezsiniz.

  Bugün bayıla bayıla dinlediğimiz bir çok isim de Ankara gecelerinden çıkmıştır. (manga, 84, pilli bebek v.s) Barlar sokağına dönen bestekar sokak çıtayı yükseltti biraz.

  Ankara'da yaşam daha ucuzdur. Mesela ev kiraları. 600 liraya Ankara'da elit semtte temiz ev bulunurken İstanbul'da şehrin içinde rutubetli bodrum katı bulunur.

  İstanbul bir 15 sene önce belki gerçekten Türkiye'nin incisiydi ama şimdi değil. 3-5 semti çıkart geriye koskocaman bir varoş kültürü çıkıyor.

  Son olarak Anıtkabir'in manevi varlığı yeter..:)

 7. Ankara ve İstanbul birer film karakteri olsalardı Ankara filmin iyi kızı, İstanbul ise femme-fatale'i olurdu bence

 8. Ankaralı olmaktan ne kadar memnun olduğumu kelimelerle anlatamam.Ama Ankara'yı iyi çözmüşsün bunu söyleyebilirim.

 9. Acayip ankara milliyetçiliğimi kabarttın şimdi. Zaten şubattan beri gidemedim ankara'ya.

  Ve şu apaçi olayında da çok haklısın ayrıca.

 10. Adsız dedi ki...

  Bak sen Olmadi simdi... Guzel Istanbulumuzaa laf yok..Istanbul bircok kültüre sahiplik eden bir sehir..ingilizinden yunanlisina..Sahsen burda dogmus büyüm´üs biri oldugumdan midir bilinmez fakat gittigim yerler kaldigim sehirler ne kadar gelismis olursa olsun(izmir antalya ankara gibi) en fazla 1 hafta dayanabiliyorum...ne zaman Istanbuldan ayrilsam Can yucelin bir siiri gelir aklima hep...
  Burasi gibi degil gidecegim memleket..
  Burası gibi değil gideceğim memleket. Denizi ayrı deniz, Havası ayrı hava.. Bir başka yolculuk dalından düşmek yere.


Leave a Reply