28.3.11

YGS'deki FiL | kırışıkşız ve beyaz!

Yazan: Ukturk | 28.3.11 | Kategori: , , |
Yazı: YGS'deki FiL | kırışıkşız ve beyaz!

Merhaba. Malumunuz dün 27.03.2011 tarihinde YGS sınavı yapıldı. Hani şu eski adıyla Öss'nin ilk aşaması yapıldı. Gençler sınava girdik çıktı. Ama aldığım duyumlara göre sınav onlara bir girmiş çıkmış. Kısmet bu işler arkadaşlar bugün o size, yarin siz ona. Çalışmaya devam:P Evet mağduriyetler üzerinden espri yapmaya çalışıyorum her ne kadar beceremesem de ama ben eğlendim haha :)Ayrıca bu sınavın en çok ön plana çıkan şeyi bir FİL'idi. Evet fil!


Bugün şirkette sınava giren olmasa bile galiba giren yakını, kardeşi, çocuğu olan çok olduğundan bir FİL muhabbetidir gidiyordu. Ne lan bu fil diye diye dolandım tüm gün. Hani bilmediğimi de söyleyemiyorum, derken sınavda bir soru olduğunu öğrenmiş bulundum. "Heeaa yaa o soru mu ben olsam yapardım vallahi, şimdiki gençlerin kafası bir havalarda" dedim umarsızca. Altı üstü soru canım ne olacak ki yani dedim içimden.

Sonra akşam eve geldim yemek falan yedim bilgisayarı açtım, dedim lan ne bu fil bir bakayım derken nasıl bir geyiği kaçırdığımı gördüm. O çözerim ne var ki dediğim soruyu şöyle bir okudum bakalım nasılmış diye. Yok arkadaş anlayabiliyorsun da bir şeyler saçmalıyor klasik felsefe sorusu. Ama aspirin, kırışıksız bir fil gibi tabirler yüzünden hemen "kırışıksız ne demek botoks yaptırmış fil mi" yani gibi çapsız espriler geçtiğimden dolayı aklımdan odaklanamadım soruya yoksa oo kesin yani çözerim.!!1 Soru mu işte o soru!!

"Filler neden büyük, gri ve kırışıktır? Çünkü ufak, beyaz ve yuvarlak olsalardı aspirin olurlardı. Beyaz bir fil hayal ederek ona ‘beyaz bir fil’ diyebiliriz. Kırışıksız bir fil de ‘kırışıksız bir fil’ olur. Başka bir deyişle büyüklük, grilik ve kırışıklık, Aristoteles‘in bir fili fil yapan şeyin ne olduğunu tanımlama sınavını geçemez. Çünkü aspirin gibi ufak, beyaz ve yuvarlak bir şey bir fil olamaz ve böyle bir nesneyle karşılaştığımızda aklımıza ‘hey, ağzına attığın bir aspirin mi yoksa alışılmamış türden bir fil mi?’ diye sormak gelmez."

Bu parçada varlıkla ilgili aşağıda verilenlerden hangisi sorgulanmaktadır?

A) Zorunlu varlık – Mümkün varlık ayrımı
B) Özsel – İlineksel nitelikler
C) Ana maddenin neliği
D) Madde ve form ilişkisi
E) Var olma – olmama sorunsalı

Hadi çözün bakalım. Açıklamalı ama :) Şıklar bile bir facia ölüm! Ben yaşlanmışım geçmiş benden böyle soru falan : ) Tahammül edemiyorum artık bu soru bile ömrümden ömür aldı :P Ama sınava hazırlana fişek gibi delikanlılar ve kızlarımız hemen çözmüştür eminim.

Felsefeye zaten tahsil hayatım boyunca kıl oldum. Felsefe yapma! söylemini çok severim. Adamın kafasını ütülemekten başka bir şeye yaramıyor bence. Ne geçiyor elimize. Lütfen ya :) Ne kadar sığsın ayy ukturk demeyin lütfen:P Bu soruyu hazırlayan zihniyeti, felsefe hocalarına da en derin saygılarımı gönderiyorum. Soru falan boşverin de, bu soruyu yazan amcayla tanışmak istiyorum ben. Kesin kafa adamdır :)

Bu nedir ya haha okudukça gülüyorum "hey, ağzına attığın bir aspirin mi yoksa alışılmamış türden bir fil mi?" Filli boya bu fili reklamda oynatsın çok tutar vallahi :P fil beyazı :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 4 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. acaba benim zamanımda da sorular böyleydi de ben öss öğrencisi modunda olduğumdan bana mı hiç garip gelmedi, dikkatimi çekmedi :S
  lütfen öyle olsun çünkü şu an, okulu bitirmiş ve hemen sonra IQ 'su düşmüş bi insan olduğumu düşünüyorum :S

 2. Cevap C.

  Fil ve aspirin iki ayrı ana maddedir.
  Fil ana madde olarak,neliğide büyük,gri ve kırışıktır.
  Aspirinin neliği ise ana madde olarak,ufak,beyaz ve yuvarlaktır.

 3. Adsız dedi ki...

  Aloo bu sitenin Logusunda ki göz ne lan siyonistmisiniz siz yavşak herifler

 4. bu soruyu benım bı tanıdıgımın felsefe öğretmenı yayınladıgı kitaba yazmıs. aynı soruyu tıpatıp. oradan alınmış :)


Leave a Reply