11.12.10

En güzel 20 film müziği

Yazan: Ukturk | 11.12.10 | Kategori: , , |
Yazı: En güzel 20 film müziği

Merhabalar :) Geçen haftalarda hatırlarsınız kendimce en güzel çizgi film müzikleri listesi yapmıştım. Hep beraber dinlemiştik. Listeleme yapmayı çok seviyorum zaten ben. Epey de liste yaptım aslında burada. İşte o çizgi listelemesinden sonra bunu yazmaya başlamıştım. Eee ancak bugün bitti:P Bu kez ki konumuz ise en güzel film müzikleri. Ama albüm albüm ele almıyoruz olayı. Tek tek şarkı olarak yaptım listeyi. Bir soundtrack albüm sıralaması değil, filmlerin ana tema veya içinde geçen müziklerden veya yine albümünde yer alan şarkılardan kendimce e güzel olanlarını seçtim ve yaptım. Bakalım nasıl olmuş, benim kişisel beğenimi yansıtır ona göre :)


- Amelie, Yann Tiersen - J'y suis Jamais alléLe Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (Amelie), başrolünü Audrey Tautou'nun oynadığı bir Jean-Pierre Jeunet başyapıtı. Filmi kadar Yann Tiersen'in yapmış olduğu soundtrack albümü ile de büyük beğeni topladı. 2001 yılında ödül de aldığı zaten bu konuda. Bilmeyen de yoktur zaten. Soundtrack albümün neredeyse tüm parçaları harika. Çok güzel melodiler var uçuruyor insanı. Peri masalı gibi :) İçinden birini seçtim sadece. Diğerleri de çok hoş. Ayrıca La Noyee de ayrı bir parantez açmak gerek tabii :) Bu harika ST'yi indirmek için size linkte vereyim, dönsün dursun listenizde. Tık :)

- Pulp Fiction, Dick Dale - MisirlouHarika filmlerin harika müzikleri olur efsanesine hayat bulduran bir film daha. Bir Quentin Tarantino filmi. Tüm zamanların en iyi filmlerinden. Dick Dale'in seslendirmiş olduğu Misirlou parçası da ancak böyle bir filme yakışırdı zaten. Dinlenesi, gaza getirici. Yok ki böylesi :) Şarkının kime ait olduğu tartışılan anonim bir eser olduğu da söylenir. Ama biz bu filmle tanıdık, sevdik kendisini :) Bu Tarantino büyük adam gerçekten.

- The Good, the Bad and the Ugly, Ennio Morriconeİyi kötü çirkin. Efsane bir western. Bir kovboy filmi ve bu filmin Ennio Morricone tarafından yapılmış olan fazla söze gerekte bırakmayan müziği. Kovboy müziği olarakta tarihe geçmiştir bu beste. Sadece bir beste veya st deyip geçmek az bence. Adam yapmış beyler, bayanlar bize de saygı duymak ve dinlemek düşüyor :) Bu abinin bir de "Once upon a time in America" diye harika bir bestesi daha var. Onu da not edelim. Saygılar Ennio abi :P

- My Blueberry Nights, Cat Power - The GreatestNorah Jones ve Jude Law'ın oynadığı harika film. Norah Jones sevgisinin arttığı film. Soundtrack albümü de yine çok güzel olan film. Film güzelse şarkılarda güzel. O soundtrack albümden güzel bir parça. Cat Power'dan The Greatest. Cat Power'ın seslendirdiği en güzel şarkılardan. Bir çoğunuz keşfetmiştir zaten ama Cat Power bir cennet :)

- Pirates of the Caribbean, Hans Zimmer - He's PirateKarayip Korsanları. 3 tane filmi çekildi. Bence üçü de birbirinden güzeldi. Sanırım yanlış hatırlamıyorsam 4.sü geliyor 2011 yazında. Seri olarak izlediğim tek film olmasının yanı sıra Hans Zimmer'in doğa üstü besteleri ile daha da bir çoşmuştur. Bu ana tema şarkısı dışında Hoist The Colours adında 3.filmin başındaki korsan şarkısı da beni benden alır :) Çok güzel çok. Albümü dinlesidir :)

- Desperado, Los Lobos (cancion del mariachi)Antonio Banderas ile Salma Hayek'in oynadığı film. (Hayek de hatun yani:P) Ne yalan söyleyeyim filmini sorsanız pek hatırlamam pek güzel değil ama bu şarkıyı asla unutmam. Deli bir şey. Tam gitarlık :) Desperado. Bir gençlik bununla büyüdü:P Ay, ay, ay, ay ay, ay mi amor, ay mi morena, de mi corazon :P


- Matrix, Rob Dougan - Clubbed To DeathMatrix için Rob D.'nin yapmış olduğu deli bestedir Clubbed To Death. Arka arkaya 10 kere dinleyen insanlar biliyorum bunu ilk zamanlarında. Değişik bir havası var. Aslında bu tarz müzikleri pek sevmeyen ben bile hayran olmuştu. Böyle eserlere saygı duymaktan başka ne yapabilir bir insan. Bir zamanlar Matrix vardı da diyelim de hatrı kalmasın. Neo kalbimizde yaşıyor:P

- Selvi Boylum Al Yazmalım, Cahit BerkayHep yabancı mı olacak listede. İşte bizden bir eser. Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynamış olduğu Türk sinema tarihinin efsane filmlerinden. Ve bu güzel filmin efsane müziği. Cahit Berkay üstatın içinize işleyen ezgileri, böyle bir filme de böylesi yakışırdı dedirtiyor.

- The Bridge on the River Kwai, Malcolm Arnold - River Kwai March1957 yılında en iyi film dalında Oscar almış efsane bir savaş filmidir, Kwai Köprüsü. Bu güzel filmin ıslıktan oluşan öyle güzel bir marşı vardır ki mest olursunuz. Ama daha çok ülkemizde bu marşı komedi filmlerinde duymuşluğumuz vardır. Bilmeyenler dinleyince hatırlayacaktır. Bu filmin müzikleri Malcolm Arnold tarafından yapılmıştır. Ama bu ıslıklı marş "Colonel Bogey March"'ın bir versiyonudur aynı zamanda :)

- Pretty Woman - Roy OrbisonJulia Roberts'ın oynamış olduğu film. Film hakkında bir prenses rüyası diyenler olduğu gibi bir orospunun rüyası diyenler de var. Öyle bir film. Zaten konumuz film değil o güzel müziği. Pretty Woman. Roy Orbison'ın güzel eseri. Gavur yapıyor beyler dedirtiyor. Eğlenceli, hareketli, filme uygun. Kısacası güzel. Harika da diyebiliriz :)

- 007 James Bond, Moby - James Bond ThemeSon filmleri eski tadını vermese de efsane bir film serisidir 007 James Bond. Sex nasıl her zaman satarsa James Bond da her zaman satar. Bu filme yapılmış en güzel theme de bu olsa gerek. Moby tarafından yapılmış olan bu şarkı James Bond deyince akla gelen müziktir. Güzeldir aksiyon havası verir, film için biçilmiş kaftandır :)

- Ghost, The Righteous Brothers - Unchained MelodyPatrick Swayze ve Demi Moore'un baş rollerini paylaştığı 1990 yapımı film. 2 Oscar ödülü olan bir film aynı zamanda. Bu filmin The Righteous Brothers tarafından yapılmış "Unchained Melody" isimli bir şarkısı var ki harikadır. Oh my love, my darling diye girer o etkileyici müziği ile birlikte. Açıkçası filmden pek hoşlanmam ama bu şarkısına saygım sonsuzdur. Klasikler arasına girmiştir çoktan :)

- Back To The Future, McFly and The Starlighters - Jhonny B. GoodeGeleceğe dönüş efsanesini bilmeyen, izlemeyen yoktur. Hatta benim gibi 3 filmi de yüksek kalitede arşivleyenlerde çoktur :) Serinin ilk filmi 1985, ikinci filmi 1989, son filmi de 1990'da çekilmiştir. 3'ü de birbirinden harikadır. Marty McFly karakterini Michael J. Fox, Dr. Emmett Brown karakterini de Christopher Lloyd oynamıştır. İşte Marty, sahnede bir Chuckberry şarkısı olan Jhonny isimli bir şarkı seslendirmiş, Rock'n Roll ile tanıştırmıştır o zamanda yaşayanları. (1950'ler) Gayet güzel ve hareketli bir parçadır. Bence dikkate değerdir. :)


- Moulin Rouge, Christina Aguilera, Pink, Mya, Lil’ Kim - Lady MarmaladeFransızca'da kırmızı değirmen anlamına gelen Moulin Rouge müzikal bir film. Aslında 1889 yılında Paris'de inşa edilen bir kabaredir. Bu da oradan yola çıkarak çekilmiş filmidir. Bu filmin gayet hareket dolu bir soundtrack albümü de mevcut, albüm içinden belki de Roxanne ile birlikte en güzel şarkı Lady Marmalade'dir. En hareketlisi de diyebiliriz :) Christina, Pink, Mya ve Lil Kim beraber söylemişlerdir. Bir marş havası vardır aslında. Ne marşı siz karar verin :P

- The Godfather, Nino Rota - El PadrinoMario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı efsane filmdir. Belki de en iyi filmdir. Kitabı da okunmaya değerdir ayrıca hatırlatayım. Bu efsane filmin efsane bir müziği de vardır. Bir çok kişinin az veya çok bir dönem telefon melodisi olmuştur kesinlikle. En azından aklından geçirmiştir. Baba!

- Kill Bill, Bang Bang (My Baby Shot Me Down)Bir Tarantino filmi daha. Kill Bill. Baş rolünde Uma Thurman oynuyor bildiğiniz gibi. Bu harika Tarantino filminin harika şarkısı Bang Bang'i ise Nancy Sinatra seslendiriyor. Çok vurucu bir eser. Bang bang, he shot me down! :) Kelimeler kifayetsiz kalıyor bu eser karşısında.

- Titanic, Celine Dion - My Heart Will Go OnTitanic. Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet'in başrollerini paylaştığı 1997 yapımı film. Romantik bir film. Ben filmi pek sevmem aslında ama Celine Dion'a büyük saygım var, sevgim de var, hayranıyım :) Filmin benim için en güzel anı bu müzik bence. Belki Celine Dion söylemese o kadar da sevmeyebilirdim bilemiyorum ama güzel bir şarkı hakkı yenmez. Every night in my dreams, i see you, i feel you...

- The Last Of The Mohicans, Dougie MacleanSon Mohikan. Micheal Mann 'in yönettiği, başrolerinde Daniel Day Lewis ve Madeleine Stowe'un oynadığı film. Müziklerine hayranım ben bu filmin aslında. Main Title'ı Dougie Maclean imzalıdır. The Gael olarakta bilinir. Bir çok kez duymuşsunuzdur zaten bu eseri. Ülkemizde bir çok alanda en çok kullanılan müzik galiba :) Reklamlarda, açılışlarda her yerde kullanılıyor. Bir şahaser olduğu yadsınamaz buna rağmen tabii.

- City Of Angels, Alanis Morissette - Uninvited1998 yapımı Nicolas Cage ve Meg Ryan'ın oynamış olduğu film. Bu filmin soundtrack albümü çok sağlam gençler. Öyle böyle değil. Ben çok beğenmiştim vallahi. Bu güzel eserler içinde de sevgili canım Alanis Morissette'nin Uninvited şarkısının ayrı bir yeri var. Alanis'in her şarkısı güzel zaten. Dinleyiniz:)

- Requiem For A DreamFilmi bir harika soundtrack albümü daha bir harika olan filmdir. Efsanedir arkadaş. Var mı yan bakan! Çok ağır ve saygınlığı olan bir albümdür bu. Önünüzü ilikleyipte dinleyin :) Ama fazla dinlememek gerek, ara ara dinleyin. Camdan atlama hissi yaratabilir bünyenizde :P Tapılası müzikler listesinde en başa oynar bu albüm. O kadar net :)

Listemiz bitti. Filmlere konu olmuş bana göre en iyi 20 müziği listeledik. Tabii herkese göre listeler farklı oluşur. Zevkler farklı sonuçta. O yüzden şu neden bu neden yok diyebilirsiniz. Onun için daha önce yapılmış alternatif bir liste daha vereceğim siz sevili blog severlere. Madde Bağımlısı blogundan. En harika 40 Soundtrack. Madde Bağımlısı ekibi burada şarkılarımızı benim yaptığım gibi tek tek değil albüm olarak ele almış. Bir soundtrack albüm sıralaması yapmışlar yani. Hani soundtrack dinlemeyi seven bir insan evladıysanız sizler için harika bir liste. Ben mesela hiç bilmediğim bir filmin albümünü orada görüp neymiş acaba bu ki diye indirip dinleyip beğenmişliğim var. Oraya da bir bakarsınız artık siz albüm severler. Buradaki filmlerden çok daha farklı filmlere yer vermişler ayrıca belirteyim :)

Bitti.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 32 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. hepsi birbirinden güzel.
  çoğunu daha onceden dinlediğim için kendımı şanslı hıssedıyorum:)

 2. tum postlarin gibi bu postta bir harika:)
  sevgiler...

 3. Jove., eski zaten çoğu dinlememek veya hiç duymamak için büyük çaba göstermek gerek bazıları için :) Ama şanslısın city of angels gibilerini dinlediğin için.

  Missy, teşekkürler. Sevgiler ayrıca saygılar efenim :)

 4. Eklenmesi gerekenlerle çıkarılması lazım gelenlerle birlikte hoş bir paylaşım olmuş.Emeğine sağlık. :)

 5. bang bang my baby shot me down :) süper. Teşekkürler iyi bir çalışma hatta çok iyi bir çalışma

 6. Süper olmuş eline sağlık.

 7. Sanki bir tek romeo ve Juliet'in ki eksik :). Çok güzel şarkılar...

 8. Yok böyle dans ta son 2 ye kalan yarışmacı stresiyle sona geldim. Hatta kavga çıkartıcaktım requiem for a dream yok diye en sondaymış! Yırttın adamım! :)

 9. 5.de anahaberler başlıyor zannettim :P şaka bir yana sana 6.parça için kocamaaaaan teşekkürlerimi sunuyorum,gerçekten :)

 10. süper. tekrar dinlemek iyi olduç

 11. Kısaca FD, artı repimi de isterim :)

  üçnokta, marla, *, Laliş çok teşekkür ederim :)

  Korhan, abi o programı izleme bence ya, ruh sağlığna zarar verebilir belki, çok mu önyargılıyım ki acaba :) Evet unutmuştum aslında sonradan aklıma geldi, şu rocky'nin müziğini koyuyordum az daha. Ben de affetmezdim kendimi:P

  Çizer, kırca çok kullanıyordu galiba o müziği oradan hatırlama oldu sanırım:) Önemli değil ayrıca.

 12. Ukturk'cum. Hayatımda yerli dizi veya program seyretmeyecek kadar burjuvayımdır ama bu cidden eğlenceli o diğer salak acun yarışmalarına benzemiyo. Sonuçta dans ediyor insanlar. Ulan sanki maaş veriyolar amma övdüm..:)

 13. Korhan, acunu görünce kaçanlardanım ben :) Ama dediğin gibiyse bir göz atılabilir o zaman diye düşündüm. Zira bu aralar çok tv izlemeye başladım eve gelince, hayırdır inşallah yaş geçtikçe tvye daha çok bağlanıyorum :(

 14. zevkle dinledim süper seçimler,ama 2 adette ben hediye edip gitmek istedim(gözlerim direk bunları aradı:)

  Tu vas me dйtruire
  ---------
  Javier Navarrete - Pan_s Labyrinth

 15. İpek, ilk paylaşmış olduğun st'nin filmini yani müzikalini izlemediğim için bilmiyordum ama sayende öğrendim. Diğerini biliyorum ama :) Hediyeler için teşekkürler ilkini hemen indirdim :)

 16. Sevgi neydi? Sevgi emekti.. Film replikleri bile aklimdadir selvi boylum filminin.. Guzel calisma, emek verilmis. Lakin en guzel film muzigini unutmussun.. Onu da ben tamamlamis oluyum..

  http://fizy.com/#s/1ahsmf

 17. Ella, aaa evet aklımdaydı o da tüh :) Ama dışarıda kalan çok var zaten vallahi birini koysan diğeri kalıyor 20 tane olunca işte :) Cahilliğime ver:P

 18. dikkatimi ne çekti bilior musun uktur... blogmania köşesinde sağda da ben niye yokum? ... :D uhasuhd.. ah sana şımarıklık yapmak çok güzzel :D

 19. Yooo var sen yanlış bakmışsın yejades sen değil misin, bir daha bak :P kime çektin bilmiyorum ki hadi bana özendin diyeceğim yani ama ben de yok öyle bir şımarıklık falan, anlamadım :P:p

 20. Birisinin 1.ci olması gerekiyorsa bu kesinlikle Godfather olmalıydı.Ayrıca Guy Ritchie'nin filmlerininde soundtrackleri çok güzeldir.Mesela Oasis-Fucking the bushes.Ayriyetten Fight Club'tan Where is my mind da bu listede yer alabilirdi.
  Lux aeterna tercihide yerinde olmuş.

 21. Thebiglebowski, herhangi bir numaralama yapmadım dikkat edersen, rastgele bir sıralama ama Top 20 :) Hepsinin yeri aynı bende bunların ve dışarıda kalan daha onlarcasının :)

 22. ders çalışmaya başlamadan önce hep Rocky'den "No easy way out" dinlerim. gaz verir. koşarken dinlenildiğinde acı hissetmenizi engeller. sabah öğlen ve akşam üç öğün dinlenildiğinde mekik çekmeden, spor yapmadan karında baklavaların çıkmasını sağlar. öyle bir şarkı :)

 23. Godfather.. Güzel paylaşım olmuş :)

 24. Çok güzel seçimler, "canım kardeşim" olsaydı keşke ama elbette hepsini yazmanız mümkün değil.

 25. sayın sevgili ukturk kardeşim, bi gün bize de yap bi liste de yayınlayak madde bağımlısı'nda, hı? yazı çok güzel, eline sağlık bu arada.

 26. bence eklenmesi gereken bi müzik daha var :) 41 kere maşallah der gibi:)

  Elfen Lied,lilium.. :)

  Ama bu listede oldukça güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim.

 27. cumhuriyetin ibrahimi dedi ki...

  çok da iyi bir liste olmmamış

 28. bloguna şarkı eklemek isteyenler adına da güzel bir girişim :) güzel hazırlanmış. teşekkür ettim

 29. Adsız dedi ki...

  Adele Skyfall

 30. Adsız dedi ki...

  Güzel olmuş fakat, Ali filminden Tomorrow eksik kalmış. Bir de Kustirica nın Undergrund dan "Cocek" koymanızı tavsiye ederim. "Milyoner"den birkaç şarkı olabilirdi.

 31. Adsız dedi ki...

  Bir de şu olabilirdi :" Ray" filminden Hit The Road Jack :D

 32. Bence testere müziğide güzel eklerseniz sevinirim. :))))


Leave a Reply