15.12.10

Benzin 4 Lira, indirim 2 kuruş, vergiler ise ohooohoo !

Yazan: Ukturk | 15.12.10 | Kategori: , , , |
Yazı: Benzin 4 Lira, indirim 2 kuruş, vergiler ise ohooohoo !

Merhaba. Ben yazmaktan bıktım, ama bazı koyunlar anlamamaktan, AKP hükümeti de halka zulm etmekten vazgeçmedi. 8 senedir bir fiil ülkenin içine boşaltmaya devam ediyorlar. Yüksek vergiler ve adaletsizlik tavan yapmış durumda. Ya dalkavuk bir yandaşsın ya da ergenekoncu. Yumurta attın ergenekoncusun. "Ceketimin sol omzu kirlendi" diye dava açabilir devletin bakanı mesela sana. Öyle bir samimiyet. Benzin zamlarını protesto edersen de içeri alıyorlarmış! O yüzden kutlama diyoruz biz :)


Benzin fiyatları malumunuz 4 LİRA oldu. Evet 4 lira. Peki hükümet az da olsa yükselen tepkilere karşı ne yaptı biliyor musunuz resmen dalga geçti "sakkalı hoca Enerji Bakanı" aracılığıyla. Yine vergilerden vazgeçmediler Tüpraş'ın indirimi ile 2 kuruşluk evet yanlış duymadınız 2 KURUŞ indirim yaptılar. Vazgeçmediler halka sokup çıkarmaktan. Yeter lan yalama oldu sabrın da bir sınırı vardır bence. Eğer üniversitelerde yumurta atan solcu gençlerin yanı sıra, ağızdan çıkacak tek kelimeye bakan, telkinlerle zor zaptedilen bizim gençlerde sokağa çıkarsa o koltuklarında rahat oturamaz o badem bıyıklılar. Kıvılcım çakılmasın aman dikkat edin. Provoke etmeyin gençleri pek sevgili Akp! Yumurtayı arar olursunuz! Aman ülkenin huzurunu bozmayın!

Benzin fiyatlarını yüksekliğini akaryakıt satan firmalara bağlıyor pek sevgili hükümet. Allahı yok bunların. Vallahi yok. Ayak üstünde 1 milyon yalan söylemek böyle bir şey sanırım. Hani o akaryakıt şirketlerinin kar payı çok yüksek diyorlar ya işte o şirketler paylarından %50 indirim yapsalar benzin ancak 3.70 olabiliyor. Kimi kandırıyorsunuz siz, dalga mı geçiyorsunuz. Halkı salak yerine koymaktan vazgeçmiyor bu herifler. Halk=Yolunacak kaz bunların zihniyetine göre.

Peki ya vergiler! 100 Liralık benzinin yaklaşık 67 lirası vergi sayın seyirciler. ÖTV alıyorlar onun üzerinden bir de KDV alıyor bu efendiler. Verginin vergisi. Ve bu vergi oranı sürekli artmaya devam ediyor. Ama bunu da yalanlıyorlar, zam yapmadık vergilere diyorlar, salağız ya biz. Türk milleti salak ya. Bakınız Malite Bakanı Twitter'da dün ne dedi. İnanamıyorum gerçekten!!


Sayın bakan bunu dedi ya gelelim gerçeklere. Yıl 2009 Temmuz ayı. Pek sevgili AK Parti az da olsa düşen benzin fiyatlarını görünce iştahı kabardı. Beceriksiz ekonomi yönetimlerinin açıklarını (bütçe açığını) vergileri halkın sırtına yükleyerek aşabiliriz diye düşündüler. Dayadılar zammı. %7,87. (http://is.gd/iKqkw) Bu bir vergi zammıdır. Aldığı fahiş vergiler az geldi biraz daha aldılar halktan. Cebindeki 3 kuruş 1 kuruş olsun diye. Tarihlerimiz 31.12.2009 bu kez. Hükümetten bir vole daha %7.1 zam daha vergilere. Az gelmiş galiba. O zamanÖTV artışı ile 3,41 lira olan bir litre benzinin 3,61 olmuştu. Şu anda da 4 LİRA zaten!!! (http://is.gd/iNiOq)

Bir de galon benzin fiyatlarına bakalım. Aşağıdaki ülkeler bizim gibi benzini olmayan ülkeler. Fiyatlara dikkat arkadaşlar. Bu ülke halkına reva görülen bu işte.

Kuzey Kore’de 2.91, Honduras’ta 3.29, Hindistan’da 3.79, Avustralya’da 4.32, Japonya’da 5.19, Hırvatistan’da 5.64, İsviçre’de 5.62, Yunanistan’da 5.83, İspanya’da 6.02, İngiltere’de 6.66, Almanya’da 7.19 dolar. 99 ülkenin fiyatları 0.19 ile 9.24 dolar arasında değişiyor. Türkiye 9.24 dolarla birinci. Yanımıza yakşalan yok. Ne zengin bir ülkeyiz.

Ayrıca bu benzin fiyatları sadece arabası olanları değil herkesi etkiliyor. Benzin yüksekse her şey yüksek. Akaryakıta zam geldi mi her şeye gelir. Tarlasını sürecek adam mazota zam gelince o da ürününe zam yapmak zorunda kalır. Her ürün bir yerlerde bir yere giderken nakliyata tabii oluyor. Bu masraflar artar. O da fiyata yansır. Kısaca halkımızın alım gücü azalır. Azalıyor da zaten!

2002 yılında benzin 1.04 USD yıl 2010, 2.64 USD. Her şeyi açıklıyor sanırım. Vergilerin payı benzinin kendisinden pahalı. Allahsızlar! O yüzden böyle fahiş vergilerin uygulandığı bir ülkede vergi kaçırmak caizdir bence.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 9 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. yapılan büyük zamlar gösterilmiyor kuruşluk indirimler ise göze sokulmaya devam...doğalgaza zam yokmuş...Ne Mutlu Türküm Diyene:)çok zengin bir ülkeyiz ya o yüzden benzine para basıyoruz..mazot desen o biçim.bencede vergi daireleri kapatılsın ne gerek var ki... zaten her benzin istasyonu bir vergi dairesine dönüşmüş durumda. Ve yurttaşların da bunu dikkate alması lazım ama hangi yurttaşların sorun burda. dünyanın en pahalı mazotu köylüye, çiftçiye fatura ediliyor?...
  hani koyunlar diye bahsetmişsiniz ya keşke her koyun kendi bacağından asılsa...ama adalet bizden sorulur:))) hepimiz mahkumuz malesef...

 2. Artık bu konulara söylenecek söz, yapılacak yorum kalmadı. Her şey ayan beyan ortada da işte, anlamayana davul zurna az misali.

 3. havalar bir iki hafta güzeldi millet doğalgaz yakmadı bunlarda dayadılar benzine zammı dayadılar dayadılar. sonra da doğalgaza zam yok.
  daha bu sabah bununla ilgili bi afiş paylaştım blogumda. güzel bi afiş.merak eden baksın.

 4. Türk milletinin seçimlerde akp'ye birincilik sağlayabilecek miktarı süzme salak birde akp ye inanan salaklar var ikisinin toplamı genel seçmen oranına göre %58 ediyor e bu kadar salağın olduğu bir memlekette daha çokkkkkkkkkk öpreler bizi

  Ama tuhaf bişay var habire salaklık yapıyorlar ve bir kısmıda bunun farkında ama salak dediğin zaman kızıyorlar :)))

  Hani bir söz vardır "Bizim millet bi acayiptir s.kersin gıkı çıkmaz ibne dersin kızar" :))

 5. dogru söye ne hacet derler dimi bir de:)

 6. vergi affının acısını vatandaştan çıkartacaklar.

 7. Uçurtma Avcısı, hükümetimiz 1 verip 10 alanlardan. Ama o 1 verdiğini de maşallah 100 göstermekte üstlerine yok. Zaten kanmaya hazır olan, aklı yarım ve bedavaya alışmış kesim için sorun yok. ALLAH'ın bir lütfu o bizim için onlara göre! Allah'a olan inancı azaltır eğer öyle olsaydı bu adam! İmana zarar getirir, buna inanmak :)

  Francesca, anlamamak veya görmemek için ya bu yalan dolandan menfaati olan bir aşağılık olmak gerek ya da salak. Başka bir açıklaması yok malesef.

  Yeşil, klasik taktik yaz ayları doğalgaza ve her şeye zam ayları. Millet tatildeyken dayıyorlar :)

  Cemo, riyakarlık hiç bir zaman bu kadar tavan yapmamıştı ve rağabet görmemişti sanırım. Hem halkı eziyorlar hem de bazı şeyleri yavaş yavaş pazarlıyorlar, tartışmaya açıyorlar. İran olacak diyenlere çok kızıyordum ne öyle kolay mı o iş diye. Ama gidişat İran'ın 20 sene önce yaşadıklarına benziyor. Eski İran nerede şimdiki nerede mesela. Çok fark var. Cumhuriyet'e kastı olduklarını biliyorum zaten ama bakalım onu yapacak cesarete ve güce ne zaman ulaşacaklar. O zaman keseriz kafasını iblisin, burası Türkiye, iran değil. Yumurtacılar dışındakiler evlerinde bekliyor, sanıyorlar ki tırstık ondan :)

  Ry, her şeyin acısını halktan çıkarıyorlar malesef. Tüm beceriksizliklerinin bedelini biz ödüyoruz. Yıllardır sata sata elde ettikleri gelirler ile ayakta tutuyorlar ülkeyi. Bir gün patlayacak!

 8. burası Tr herşey normal malesef...

 9. Adsız dedi ki...

  hep eleştiri bir tane çözüm önerisi olan yok.
  herkese salak diyorsunuz salaklığın karşılığının ne olduğunu bilen yok. falanca böyle öteki şöyle. biz şöyle yapalım: karanlığa küfretmek yerine bir mum yakalım...


Leave a Reply