13.10.10

Madenci: Zonguldak'ta kader Şili'de "insan"

Yazan: Ukturk | 13.10.10 | Kategori: , , , |
Yazı: Madenci: Zonguldak'ta kader Şili'de "insan"

Merhaba. Hatırlarsınız, her ne kadar her şeyi çabuk unutan, bizlere yapılan haksızlıkları unutan bir millet olsak da unutmak mümkün değil 17 Mayıs 2010'da Zonguldak'ta yaşanan Grizu patlaması sonucunda 30 madencinin ölümünü. Yıkılan aileler babasız kalan çocuklar. Tüm bunlara rağmen, olayın sorumlulularının üstüne gideceği yerde kim bilir belki de işten sıyırmak amacıyla olay yerine giden devlet büyüğümüz, sayın başbakınımız Recep Tayyip Erdoğan'ın"Bu mesleğin kaderinde maalesef ölüm var. Bu mesleğe giren kardeşlerim de, bu mesleğe girerken içerisinde bu tür şeylerin olacağını bilerek giriyorlar" gibi mantık dışı sözleri hala kulaklarımızda. Böyle bir zihniyet ne yazık ki var ülkemizde. KADER!


Ayrıca, göçük altında kalan 2 madencinin cenazesi ise hala üzerinden koskoca 5 ay geçmesine rağmen çıkarılmadı. Üstüne üstlük çıkarılması için bir çalışma dahi başlamadı daha. Yaşarken insan hayatına değer vermeyen bu zihniyetten öldükten sonra ölüsüne saygı göstermesini beklememiz hata aslında değil mi? Sorarsanız EN müslüman onlardır. Cennetlik kullardır. Köşeyi dönünce han-hamam sahibi olanlardır aynı zamanda bunlar. Neyse.

Övünüyor hep sayın kaderci başbakanımız bilmem kaçıncı ekonomiyiz, borsamız şöyle böyle diye. Şimdi bir de güney amerika ülkesi Şili'ye bakalım. Ekonomisi bizden küçük. Borsası falanda düşüktür sanırım, bakmaya gerek yok. Sıradan bir ülke esasında kendimize baktığımızda. Öyle sanıyoruz. Ama iş insan hayatına gelince işte orada daha büyükler bizden. Başbakan büyük bir ülkeyiz diyor 8 senedir iktidarda ama konu 30 madenicinin hayatı olunca işten sıyrılmak için "KADER" diyebiliyor. Ama Şili devlet başkanı tüm sorumluluğu üstüne alıp kurtarma çalışmalarına bir fiil katılıyor. Dünyanın en iyi ekonomisi olsan ne yazar, evine ekmek götürmek için 3 kuruşa çalışan insanlara ve ailelerine saygı göstermediğin sürece. Peh!Şili'de ne olmuştu peki. 5 Ağustos tarihinde yaşanan maden kazası sonucu 33 madenci yer altında mahsur kalmıştı. Şili hükümeti KADER demeyip vatandaşına sahip çıkıp hemen kurtarma çalışmalarına başlamıştı. Bugün 13 Ekim günü ise bir kapsül aracılığıyla teker teker kurtarılmaya başlandılar. İmkansızı başardılar aslında. Türkiye'de olsa hükümet belki kader ne yapabiliriz diyecekleridi kim bilir. Biz hala bırakın yaşayanı 2 cenazemizi bile çıkaramayacak acizlikteyiz. Madenler yandaşlara peşkeş çekilirken, denetlenmezken insan hayatı kimin umrunda. Yazıklar olsun.!

Ayrıca Şili'deki kurtarma ile ilgili grafikler ve nasıl bir yol izlendiğini merak edenler var ise şu aşağıda verdiğim BBC linklerine bakabilirler. Güzel hazırlanmış. Ne kadar güzel bir çalışma yapıldığını da buradan anlayabiliyoruz.

http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11493800
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11485392

Tüm fotoğraflar için ise; http://www.flickr.com/photos/rescatemineros/

Helal olsun. Bizim yöneticilerimize ise yuh olsun! Kimler göçük altında kalmayı hak ediyor sorarım size. O zavallı madenciler mi yoksa malum sahıslar mı?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 12 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Güya biz daha insancıl canlılarız ama nedense insanımıza hiç değer vermiyoruz.Ama adamlara hakikaten helal olsun ellerinden geleni yaptılar ve çıkardılar madencileri gıpta ederek izledim keşke bizde de böyle olsa dedim içimden.

 2. Cemo, evet mükkemmel bir çalışma yapmışlar. Verdiğim linklerde gördüğün gibi basit bir kapsül çalışması değil sadece. Her şey adım adım planlanmış. Öncesi, sonrası. Eğer bir aksilik olursa diye B ve C planları yapılmış. Dört dörtlük bir çalışmaya imza atmışlar. Sonuç olarakta 33 insan jayatını kurtardılar. Eşine, dostuna kavuşturdular. Bizler de 5 aydır ailesine cenazesini ulaştırmak için bile adım atmadık daha. Bize de ilerde İNSANA değer veren bir yönetim nasip eder inşallah ileride Allah. Herkes cebini doldurmak, yandaşları beslemek amacında. Önce ülke diyen yok malesef.

 3. bu ülkede deprem oldu, onbinlerce insan öldü. Müteahhitlere açılan davaların %80'i rahşan affı , yasal boşluk derken cezasız kaldı, kalanları da zaman aşımına uğradı. İnsan yaşamının hiç bir değeri yok burada. Dileğine katılıyorum, inşallah İNSANA ve YAŞAMA kıymet veren bir yönetim görür bu ülke.

 4. Deniz dedi ki...

  Yerden göge kadar haklisiniz.

 5. Açıklaması basit aslında, Burası Türkiye orası Şili. Ekonomik olarak gelişmişlik değil de kafaların gelişmesi gerekiyor böyle durumlarda. Biz kafa olarak hala orta çağdayız. Ülkenin güdemine bakarak anlayabiliriz bunu. Gerçek gündem, gündeme bile gelmiyor. Varsa yoksa rant rant rant!

 6. Judy, mütehhitlerin bir suçu yok aslında. Onlara ruhsat veren belediyelerin suçu, devletin suçu. Yine cep doldurma, oy için insan yaşamın tehlikeye atma. Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz :) Amin.

  Deniz, teşekkürler.

  Damat, "gerçek gündem" gündeme gelirse tüm foyaları ortaya çıkar bunların. Ondan suni gündemler oluşturarak hem malı götürüyorlar kimse görmeden hem de yaptıkları ve yapmadıklarını örtbas ediyorlar.

 7. Adsız dedi ki...

  ARKADAŞLAR BİR MADEN MÜHENDİSİ OLARAK, ŞİLİ'NİN ŞARTLARINI VE ZONGULDAK'IN ŞARTLARINI KIYASLAMAK ÇOK YANLIŞ OLUR. Zonguldak kömür ocakları daha riskli ve çalışılması zor olan bölgeler. Ayrıca birde gaz riski vardır. Yanma riski vardır.

 8. insanlığımızı kaybettiğimiz yerde düştük zaten bu duruma. buradaki "mız" eki çok önemli. çünkü annelerimiz babalarımız, daha gerisinde dedelerimiz, ninelerimiz bugüne getirdi bu ülkeyi.(iyisiyle, kötüsüyle) peki biz? her şeyi güzelleştirmek için gücü geçtim, inancımız var mı? karamsar olmayanımız var mı? en basite indirgersek, o kalan 2 işçinin durumunu yüksek sesle söylemek adına, bir blog hareketimiz var mı? varsa yapabileceğimizin bir kısmını da olsa yapmışızdır ya da bizim için sadece bir haberdir hepsi, o kadar.

  (not1: kendimi suçluyorum, evet.)
  (not2: geri döndüm bloglar diyarına :) )

 9. Aslında insanlarımızın çok duygusal olduklarını biliyorum.Sorunumuz harekete geçip dileklerimizi isteklerimizi bildirme yönteminde yetersiz oluşumuz..bir gün bu yönümüzü de ortaya çıkarıcaz ümitliyim..

 10. @crazywomenrosemary: bu sanırım açık şekilde eğitimini almamız gereken bir şey.

 11. Utanç duyuyorum, insanlarla dalga geçer gibi açıklama yapıyorlar bir de, güzel koltuklarında oturmaya da devam ediyorlar.
  Muhsin Yazıcıoğlu'nun yer üstünde duran cesedine ulaşmaları bile günler sürdü, yazık.. Lafa gelince her şeyi hemen hallediyorlar allah allah, biz neden göremiyoruz acaba?

 12. Kasian, hoşgeldin tekrar o zaman. Hiç gitmemek gerekti ama olsun olmuş artık :)

  Crazywomenrosemary, korkuyoruz çünkü. Korkak bir toplum olmuşuz. Eskiden de duygusaldık ama bu kadar korkak değildik.

  Haşmet, Muhsin başkanı kurtarmak istemediler. Ölmesini beklediler, işi garantiye aldılar. Madencileri de ölmüşlerir zaten diye üzerine gitmediler. Çıkarabildiklerini çıkardılar geri kalanı da öldü zaten diye acele etmiyorlar. Daha önemli meseleler var insan hayatından önce çünkü.


Leave a Reply