3.9.10

Geçmişten günümüze Yiğit Bulut gerçeği | bir omurgasızlık destanı

Yazan: Ukturk | 3.9.10 | Kategori: , , , , |
Yazı: Geçmişten günümüze Yiğit Bulut gerçeği | bir omurgasızlık destanı

*Giriş

Yiğit Bulut. Aydın Doğan'ın yeğeni ile evli (boşanmışlar), 1972 Keşan doğumlu, uzun yıllar Doğan Medya'da çalışan, Radikal'de, Vatan'da Referans'ta köşe yazıları yazan, ilk başlarda finans, borsa analizleri yapan ama yorumları hiç bir şeye benzemeyen rezalet şeyler olan, baktı olmuyor sonraları siyasete saran bir insan.


Milliyetçi takılan, hükümet karşıtı bir çizgi tutturdu önce. Yapılan özelleştirmelerden ve daha bir şeyden dem vurdu. Yolsuzluklardan vb. Bu söylemleri ile dikkati çekmeyi başardı hemen. Ama o zamandan bunun kendi görüşlerini yansıtmadığı sadece DOĞAN grubunun hükümet ile sorunlarından dolayı böyle bir ısmarlama havaya girdiğini biliyordu bazı insanlar ve bunu böyle devam edeceğini sanıyorduk. Herkes biliyordu isterse susturur, isterse konuşturur.

Ama öyle olmadı sahibine de yaptı Yiğit Bulut ve saf değiştirerek başka bir gruba Habertürk'e transfer oldu ve hızlı bir değişim süreci yaşamaya başladı bununla birlikte. Böylesi de az görülür ya hani. Gazetecilik tarihine kendi ismini altın harflerle yazdırdı. Hani çocuğu falan varsa yazık, utanır babasından bu yaptıklarıdan sonra. Neyse, yanlış hatırlamıyorsam 2009 yılıyla birliktede hükümet ile arası bozuk olan Doğan'dan yani düşen değerden, yükselen bir değer Ciner grubuna Habertürk'e transfer oldu ve yeni süreç başladı onun için.

*Gelişme

2010 yılı Şubat ayı sonlarında ABD ziyareti gerçekleştirdi Yiğit Bulut. Peki ne için gitmişti. Bu tarihten sonraki yazılarında ve duruşunda neler değişmiştir görmek pekte zor değil aslında. (Büyük bir çizgi değişikliği) Herkesin anlayacağı tabirle icazet almaya gitmişti ABD'ye. Geldi, görevine başladı. ABD'ye Fetullah'ın yanına gititği çok açıktı çünkü önceden cemaat aleyhinde yazıları ön plandaydı; sonra ABD'ye gidip geldikten sonra birden değişti ve şimdi lehte, akıl sınırlarını zorlayan yazılar yazıyor. Birden kariyerinde yükselmesi de bunun bir kanıtı aslında. Habertürk grubu da el öpmüşe benziyor bu da Habertürk'ün içindeki imam. İmam Yiğit Bulut olsa gerek.

Yiğit Bulut düşüncelerinden dönme konusunda ders konusu yapılabilecek bir insandır. Kişisel hırsları söz konusu olunca hiç bir savunduğu değeri yoktur. Doğan grubunda daha çok ön planda olmak için Doğan'ın yeğeni Şule Zeybek ile evlendi orada daha da yüksek yerlere mesela yöneticilik istedi ama olmadı sonra da baktı olmuyor Habertürk'e geçti karısını gözardı edip ve bir AKP çizgisi tutturdu sonra. Kişisel hırsı için her şeyi göz ardı edebilecek bir kişilk yapısını görebiliyoruz burada. Yiğit Bulut nezdinde görebiliyoruz.

2008 yılında bir programda "Çanakkale şehitleri'ni andık ama ben aynaya bakıp kendi yüzüme tükürdüm. Bu insanlar bu ülkenin bağımsızlığı için öldüler. Bugün bakıyoruz bankalarımızın %60'ı yabancıların elinde, türk telekom yabancıların yönetiminde, ülkenin bütün önemli kurumları satılmış" diyebilen insan yıl 2010 olunca ise; kendiği sunduğu programda başbakanın elini eteğini öpmeler, başbakanım anlamıyorlar sizi, hakısızlık ediyor demeler, bin türlü yalamalı hareket ve eskiden yerle bir ettiği icraatları övmeler.! Ne oldu da ne değişti Yiğit Bulut. Nasıl böyle bir değişim yaşamış çok ilginç!


5 Aralık 2008 Vatan Gazatesi, Yiğit Bulut yazıyor: 2001-2008 arasında ‘elinde ne varsa sattığı gibi’, ayakta kalmayı bırakın ‘1923-2001 arasında esir almak isteyenler’ tarafından ‘her alanda yönetilir’ hale geldi. Olaya bu açıdan bakınca özellikle 1923-2001 arasında ‘yapılan toplam borcun’, 2001 sonrası cumhuriyet tarihinden fazla arttığı da düşünülünce ortaya çıkan tablo çok net: Cumhuriyet’in değerlerini satıp, yok edip, ülkeyi borç batağına saplayıp sonra da ‘eleştirmek’, ‘işte sizin cumhuriyetiniz’ demek çok ama çok kolay.!"

-- Bu kadar hızlı değişim mevsimlerde olmuyor Yiğit Bulut sırrını bize de açıklasana şunun? -- Nasıl hala insanların yüzüne bakabiliyor böyle insanlar anlayamıyorum ben. Hiç mi onur denen şeyi bilmezler. Ne için yaşıyor Yiğit Bulut. İdealleri ne? Çok açık bence ne için yaşadığı dile getirmeye gerek yok. Aklı selim olan anlar.--

Bir insan ne kadar çanakçı olabilir işte onlardan bazıları: Yiğit Bulut soruyor başbakan'a "Tüsiad kim oluyor da size muhalefet ediyor" , "Ben sizin içinde olmadığınız bir başkanlık sistemini hayırlı bulmuyorum" , "buraya girince burada bir liderin başbakanın olduğunu hissedebiliyorum saksıların dizilişinden bile" , "bu kadar güzel icraatlar yapıyorsunuz ama bazı kesim medya bunlara yer vermiyor" , "size baba diyebilir miyim" , "verin elinizi öpeyim" , "Allah sizi başımızdan eksik etmesin" :) Evet son 3'nü ben uydurdum ama dili söylemese de kalbi, gözleri, jest ve mimikleri bunları söylüyordu pek tarafsız gazeteci kılığındaki Yiğit Bulut'un.

Yaptığı programda soru sormak yerine hayranlığını dile getiriyor başbakana. Programının amacı nedir? Hayran olabilirsin tamam ama ulusal bir kanalda böyle bir yalakalık görülmemiştir heralde, yandaş medya bile yuh çekmiştir eminim. Oha yani Yiğit diye! Gönderilen 1000'lerce soruyu da es geçmiştir. Zaten program boyunca soru da sormamıştır yalakalık yapmıştır :)

Başbakan'ın özlediği medya ve gazetecilik bu olsa gerek galiba. Yiğit Bulut tarzı vıcık vıcık içine jöle katılmış gazetecilik. Yiğit Bulut gibiler bellidir aslında, dönem insanı. 10 sene sonra başka birilerinin yanından yer alır eğer onlar giderse. Dün senin elini bugün onun elini yarın da gelir benim elimi öpmeye kalkışır. Böyle progamlanmıştır belki yadırgamamak gerek aslında :P Knedi görüşleri değildir, sahiplerinin görüşleridir. Maşa, piyon artık ne derseniz!

*Sonuç

Yiğit Bulut'u bir kompozisyon gibi 3 bölüme ayırdım. Giriş gelişme ve sonuç. Doğan grubu ile giriş yaptı serpildi, nasıl boyun eğilir öğrendi ve stajını tamamlayıp (en iyi okulda) gelişme dönemi için Habertürk'e geçti. Sonra başbakan'ın özlediği gazeteci tipi oldu, destur aldı. Devam ediyor. Bu yükseliş trendi de devam edecektir uzun bir süre. Ama hiç kimse baki değil. Bir gün Tayyip gidecek. O zaman işte Yiğit Bulut'un sonuç cümlesini yazarız buraya. Çok tekin pek parlak olacağını sanmıyorum. Sonuç iyi olmaz böylelerinin pek, örnekleri çok. Mutlu son olmayacak yani onun için. :)

Yiğit Bulut diyor ki: Durmak yok, Bugün onu, yarın seni. Hayırlısı be gülüm :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 24 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Hakikaten "dönek" kelimesinin birebir karşılığı olabilen nadide gazeteci.Çok konuşmaya gerek yok aslında zira değmez.Yakın gelecekte yaşanacak ilk iktidar değişikliğinde yeni gelene emredersin paşam diyecek ilk zattır kendisi.

 2. Peki bu gazetecilik midir?
  taraflı gazetecilik ne demek..
  Geçin insanları salak yerine koymayı çoook iyi beceriyorlar ama kimse salak değil.
  Gerçi ekmeği alan da almış götürüyor o ayrı..

  Dikkat uygun kanun taslağı hazırlayın:))

 3. Cemo, evet aynen öyle. Kim güçlü orada filizlenen tipler bunlar. Böyle çok insan var bu ülkede. Yiğit Bulut göz önündeolan şimdi.

  Burcu, gazeteci dediğin tarafsız olur değil mi evet :) Ama işte günümzde tarafı olmayan gazeteci yok gibi. Ama bir de Yiğit Bulut gibi yanlışa doğru diyen direkt yalakalık boyutuna taşıyanlar var bu taraflılığı. Diğerine alıştık zaten ama bu mide bulandırcı oluyor artık.

 4. Adam en kral bukalemun yani... Türkiyede gazetecelikte bu örneklerdn o kadar çok varki..

 5. Cips Yiyemeyen kız, evet. Tayyip ile üçücüsünü çekmeleerini bekliyoruz serinin. Üçleme tamamlansın suyu çıktı zaten:P

 6. iyiki izlememişim sinirlerim zıplarmış.tahmin ettim öyle bi program olacağını.tv de başbakanın karşısına kim çıkarsa çıksın aynı pozisyona giriyor.

 7. Yarın iktidar değiştiğinde bir yılan gibi kabuğunu değiştirecektir. Yahu biz insana adı ancak bu kadar yakışmaz. Adı "Yaprak" olmalıydı.

 8. Adsız dedi ki...

  tesadüfen rastladım... gerçekten iyi bir yazı... tarihi bir belge niteliğinde saklamak ve yeri geldiğinde ibret için tekrar okumak okutmak lazım... Elinize sağlık...

 9. karam35 dedi ki...

  Bunun gibi döneklerin örnekleri geçmişte ve günümüzde çok var, hepsi de malum köşe dönmüş, İzmir'in işgali esnasında Yunanlıları sevinçle karşılayanların torunları malum hala aramızda sırıta sırıta geziyorlar

 10. Adsız dedi ki...

  Yiğit Bulut yeni Mehmet Barlas olarak basın tarihinde dönekler kitabına girirş yapmıştır. habertürk ise hala nasıl "Gücü Özgürlüğünde" mottosunu kullanabiliyor anlamak mümkün değil. Türk Basın yayın tarihi dönekliğin tarihi ile koşut yol almaya devam ediyor...

 11. BÖYLE EĞİTİMLİ İNSANLARIN ARAMIZDAN SAPIR SAPIR DÖKÜLDÜĞÜNÜ GÖRMEK, BU ÜLKENİN GİDİŞATI KONUSUNDA KAYGI UYANDIRIYOR..PRENSİP SAHİBİ OLMAK BÜYÜK BİR ERDEM DİR TABİİ. TABİİ BUNUN NE DEMEK OLDUĞUNU KARAKTER SAHİBİ İNSAN ANLAR ZAVALLI YİĞİT BULUT.....DEMEK Kİ MAYASI BOZUKMUŞ

 12. Adsız dedi ki...

  yaa kardeşim yazdığın yazıda tamamen varsayımlara dayanmışsın, senin gibi düşünmeyene insanları tamamen iradesiz görüyorsun, bu nasıl yazıdır nasıl bir yargılamdır, ayıp gerçekten, dönek fln gibi laflar, eleştireceksen tamam ama dayanaksız ve bu kadar ön yargılı olunca ancak sadece senin gibi düşünenlerin takdirini kazanabilirsin, halbuki diğerleri de okuyor yazını...

 13. Adsız dedi ki...

  Aptalca yargilamak yerine bu adam ne soylemek istiyor diye bir defa olsun dusunun...Cumhuriyetten beri ulkeyi Erdogan mi yonetti de biz boyle geri kaldik? Ulkeyi Ozal gibi ileri goturecek durust insanlar isbasinda...Sirf taraf olma , cagdas gorunme aptalligina kapilip yapilan bu elestirilere ragmen, Turkiye ileriye tasiniyor...size ragmen...

 14. demekki yiğit bulut yiğitliğini göstermiş doru yolu bulmuş

 15. Adsız dedi ki...

  ALLAHIM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN ARTIK HABERTÜRK TE ÇIKMIYOR..ADAM KABUSUM OLDU YAA..GÖRÜNCE İRKİLİYORUM. O KADAR YANİ..

 16. Adsız dedi ki...

  türkiyem böyle yalakalardan kurtulduğu gün rahat nefes alır olurda bu kadar olmaz allah bizlere sabır versin milleti aptal zannediyorlar devran döner sap döner hesap döner......

 17. Adsız dedi ki...

  Yiğit Bulutun hakkını yemeyelim, gezi parkı olayında Türkiyemiz üzerine oynanan oyunu cesaretle ve mantıklı söylemlerle anlatmıştır. Siyasi düşüncelerinde eskiye göre değişmeler olmuş olabilir, Türkiyenin üzerine oynanan yabancı merkezli oyunların tuzağına düşmeyelim diye, Türkiyenin geleceği için bizleri uyarıyor. kulak vermek gerekir diye düşünüyorum.

 18. Adsız dedi ki...

  Diğer dönekler en azından dönmeden evvel az bi müddet bekliyorlardı, eski yazıp söyledikleri unutulsun deyu....bu direkt döndü.

 19. Adsız dedi ki...

  Analiz güzel, elinize sağlık. Ancak birkaç ekleme yapma ihtiyacı duyuyorum. CNN Turk'te program yaptığından beri Yiğit Bulut'u biliyorum. Finans piyasalarıyla ilgili yorumları fena değildi, işin iç yüzünü ve vatandaşın nasıl kazıklandığını anlatırdı. O sıralarda Vatan'da köşe yazıyordu ve AKP'yi sert şekilde eleştirdiği yazıları arşivde mevcuttur. Yalçın Küçük'le de irtibat halindeydi. Hatta Yalçın Küçük mahkemede "adamımızdı" demiştir. Haberturk'e geçtikten sonraki çizgisi zaten hepinizin malumu.

 20. Adsız dedi ki...

  Cok tessekurler. Tekrar gelip okuyacagim. Yavsak insan bu olsa gerek.

 21. Adsız dedi ki...

  BU YAZDIKLARINI BİR DE AYDIN DOĞAN İÇİN DE YAZSANA UKTURK

 22. Adsız dedi ki...

  adam napsın kardeşilerim sonradan imana geldi:)

  emre özbakış

 23. Adsız dedi ki...

  Bir de yiğit'in yalaka olduğunu hala anlamamış. RTE ve yanındaki asıl elebaşlarının ülke'yi şeytanlara satmak için görevlendirilen bir topluluk olduğunu anlamamış zavallıların bunları savunmasına hayret ediyorum diyecektim. Ama, hayret etmiyorum. Bu akılsızların doğal durumu bu.

 24. yahu bu adam düne kadar dolar 1.60 ı geçmez geçerse türkiye batar diyordu
  PREFABRİK EV ANKARA


Leave a Reply