13.9.10

12 Eylül darbecileri ne zaman yargılanacak bakalım | bugün 13 Eylül 2010

Yazı: 12 Eylül darbecileri ne zaman yargılanacak bakalım | bugün 13 Eylül 2010

12 Eylül 2010 Anayasa değişiklik paketi halk oylaması sonuçlandı. Halkımız %58 evet diyerek onayladı bu değişikliği. Değiştirilen çeşitli maddeler vardı. En çok öne çıkanları HSYK ve Anayasa Mahkemesi üzerine olanlardı. Bir de 12 Eylül 1980 darbecilerinin yargılanmasının önünü açılacağı iddaa edilen bir değişiklik yapıldı. Bir çok kişiyi de ilgilendiren madde, hatta evet demesine neden olan madde de bu aslında bir çok kesimin.

Referandum öncesinde bunun imkansız olduğu 30 senelik bir zaman aşımı süreci yaşandığını söyleyenler oldu ben de söyledim. Hala da bir masaldan ibaret olduğunu düşünüyorum umarım yanılırım, bu katiller yargılanır ve cezalarını çekerler. AKP kanadı ise bunun gerçekleşeceğini sürekli dile getirdi. Şimdi evet çıktı sandıktan bekliyoruz merakla tüm ülke olarak yargılanmalarını. Sözlerinde dursunlar mert bir şekilde.

Eğer yagılamaz bir ceza-i hüküm gelmezse bu darbecilere Kenan Evren ve komuta ekibine, AKP ve Tayyip'in o ülkücü şehitler ardından döktüğü göz yaşlarının birer timsah gözyaşı olduğunu anlayabiliriz. Nasıl halkı sömürdüklerini görebiliriz kolaylıkla. Zaten şehide kelle, miliyetçi gençlere faşist diyen birinden pekte yadırganacak bir davranış olmaz. Mayasında var deriz geçeriz. Öyle olmaz inşallah, sabır sabır bir yere kadar Tayyip Bey.

Bu 12 Eylül darbesi sürecinde malumunuz en çok ülkücüler ve devrimci sol gençlik çekti acısını. İşkenceleri görenler bunlar. Ama bu darbenin keyfini sürenler ise bu Milli Görüş kesiminden gelen tipler. Hiç bir şekilde zarar görmemişlerdir. Bakalım Tayyip efendi samimi olacak mı söylemlerinde yargılayabilecek mi Kenan Evren'i ? Vallahi bana göre zor gibi ama yargılanmasının önünü açarlarsa yiğidin hakkını da yiğide teslim ederim. Helal olsun derim. Herkeste öyle yapar umuyorum. Yok yapmazsa, üzerini kapatırsa bu halk bunun da hesabını vermezse hem bu yargılanmasına engel olanların hem de bunun hesabını sormayan halkın Allah belasını versin derim. Müstahak size, hak ettiğiniz gibi yönetiliyorsunuz derim. Şimdilik bir şey demiyorum ama o zaman anlayacağız.


12 Eylül ile hesaplaşma deyip durdu Tayyip Efendi bekliyoruz bakalım ne zaman hesaplaşacak. Bu gün 13 Eylül 2010. İleriye sayım başladı. Bakalım ne zaman dava açılacak ne zaman mahkemeye çıkacak ne zaman hüküm verilecek. Artık önlerinde bahane edebilecekleri bir engelde kalmadı. Yaş haddinden dolayı ev hapsine mi kapatacaklar yoksa? İmralı'da besledikleri gibi onu da mı besleyecekler? Bunlar kafalardaki sorular. Şartlar belli aslında adamın yaşı belli. Bakalım. Üstün körü göstermelik hareketlerden kaçınırlar umarım, bu halk o kadar da salak değildir sanırım anlarlar. Ama Kenan Evren'de ABD destekli Tayyip Bey'de ABD destekli. Hımm..

Yüksek ihitmal bence, dava açılacak ama zaman aşımından düşecek dava. O zaman çıkacaklar bize açtık dava ama zaman aşımı oldu kısmet değilmiş diyecekler. Sen salaksın ey halkım demenin bir başka dolaylı yolu da bu olacak sanırım. Ama halk alışık suratına tükürülemesine. Her fırsatta yarabbi şükür diyor maşallah! KPSS sorularının çalınmasına bile meşru bakan insanlar varken bir Türkiye'ye gelmeyi reddeden ABD aşığı Fethullah Gülen gerçeği varken boşuna konuşuyorum aslında ben.


Konusu açılmışken, Fethullah Gülen ve cemaati bugün 2010 yılında darbecilere tüü kaka derken Fethullah Gülen "Sızıntı Dergisi Ekim 1980 Cilt 2 Sayı:21"'de yazdığı "Son karakol" isimli baş yazıda (Sızıntı'nın baş yazıları Fethullah Gülen'e aittir) açık açık darbecileri övmüş alkışlamış tam zamanında yetiştiniz yiğitlerim demiştir darbecilere! İşte o yazı okumayan varsa okusun ve bu adamların peşinde giden saf yürekli arkadaşlarda kimlerin içlerinde olduklarını görsünler. Nasıl kandırıldıklarının nasıl bir oyunun içinde olduklarını görsünler. Sızıntı Ekim 1980 Cilt:2 Sayı:21

Yazıyı bitirmeden Tayyip'in bugün okyanus ötesindekine diye sevgiler gönderdiği Fetullah Gülen efendinin alkışladığı 12 Eylül darbe sürecinde neler olmuştu hatırlayalım. Unutmayalım!

"650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişiye idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişi idam edildi, 98 bin 404 kişi örgüt üyeliğinden yargılandı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı, 30 bin kişi mülteci olarak yurtdışına gitti, 300 kişi kuşkulu şekilde öldü, 171 kişi işkenceden öldü, cezaevlerinde 299 kişi öldü, 14 kişi açlık grevi yaparken öldü, 16 kişi kaçarken vurularak öldü, 95 kişi ise çatışmada öldü."

12 Eylül 1980 Darbesi ile hesaplaşmak için geri sayım başladı. Sözünde duran, dürüst bir başbakan mı yoksa yalancı, yanar döner, duyguları sömüren bir başbakan mı göreceğiz hep beraber. Bekliyoruz!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 13 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. bugün sanırım bir suç duyurusunda bulunulmuş. ülkenin en önemli hukukçuları yargılanmasının mümkün olmadığını dile getirmişlerdi. yargılanmaması halinde evet diyen solcular ne düşünecekler çok merak ediyorum.

 2. Deniz, evet merakla izliyorum süreci ben de. Bakalım ne olacak. Bir anayasa profesörü diyor ki yargılanamaz sonra diğeri çıkıyor yargılanabilir. İlginç. Ayrıca yargılanınca da öyle üstün körü yapılmamalı herkes yaptıklarının cezasını vermeli bence.

 3. Adsız dedi ki...

  herhangi biri ceza almasa bile bir yargılanma olmalı ve suç belirtilmelı, suçlu oldukları yüzlerine vurulmalı...

  ki her şekilde bu engelin kaldırılması iyidir, kalmasını istemekte ise herhangi bir mantık yoktur...

 4. İsteselerde yargılayamazlar üzerinden 30 yıl geçmiş :) Ha yeni kanun çıkatırız ona göre yargılarız diyen varsa hukuk geriye doğru işlemez.

  Kısaca tırışkadan bir vaad

 5. cogu yas haddinden yargılanamıyo ya neyin hesabı yaplıo..ayrıcaa bize bi polemik konusu daha cktı yargılanrmı yargılanamazmı vs.,buda gündemi bi süre mesgul eder ohh!

 6. Sızıntı Dergisindeki o yazıyı biliyorum.Belki yanılıyorumdur yani sadece bir yorum benimki ama ;ortam oldukça karışık.Zaten bilançoyu da vermişsin.Herkes birbirini vuruyor.Yolun kesiliyor ve solcuyum desem mi sağ kalırım yoksa sağcıyım desem mi diye afallıyorsun.Cevabın aslında hiç önemli değil.Böyle bir durumda olaylara el atmak kimsenin kötü bakacağı bir hareket değil.Boğulurken bir el uzanıyor.Vay adi.demezsin o ele.Ama sonradan anlaşılıyor ki.Sağa da sola da silahı veren aynı adamlarmış.İki tarafı birbirine düşüren meğer iki tarafı sindiren elini kolunu bağlayanlarmış.Seni boğulman için itekleyen de sonra seni kurtarıp kahramanlık yapan da aynı kişiymiş.Meğer diyorum çünkü gerçekleri anlamak için şimdi olduğu gibi o günlerde de zaman gerekiyordu.Sadce bir yorum.Belki yanılıyorum.O günleri yaşamadım.Yaşım henüz 22.Bilemiyorum. :)

 7. Adam gibi ceza çekeceklerine hiç umudum yok ABD kendi çocuklarını yedirir mi hiç. Kardeş kardeşi yer mi hiç güldürmeyin beni huhe diye şimdi hiç havamda değilim çünkü :)) Ayshenur'un dediği gibi gündemi oyalayacaklar yine bu herifler başka işe yaramayacak bu değişiklik. Uyumaya devam :)

 8. bu ulkede o da olur..

 9. Adsız dedi ki...

  bidost gülen'in sözlerini anlamazlıktan geliyor: http://www.formspring.me/bidosttt/q/1123891413

 10. Adsız, herhangi bir ceza almayacaksa yargılanmasının bir manası yok, yaptıkları ortada bunların hepsi cezayı hak eden şeyler.

  Cemo, ben de öyle düşünüyorum ama bir de deniln bir şey daha var darbe 12 Eylül 1980 de yapıldı ama işlenen suçların hepsi bu tarihte yapılmadı daha sonrada işkencelere devam ettiler. Bu açından da bakarsak olabilir belki diye düşünüyorum. Umut işte :)

  Ayshenur, gündemi neler meşgul etmiyor ki bu ülkede. En basitinden bir Sezen Aksu olayı. Varsın bu meşgul etsin sonucunda cezalarını çeksinler de önemli değil.

  Kısaca Fd, darbeye evet o zaman ! Her ne koşulda olursa olsun darbe darbedir savunulamaz bence.

  Damat, uyanırlar belki yavrum bekliyorum ben hala :)

  Özge, olur olur değil mi? Neler olmadı ki haklısın.

 11. Adsız, bi dost anlamadım demiş okuyacağım demiş. Ayrıca bana iletmene gerek yok ne söylediğini. Herkes istediği gibi düşünmekte özgürdür bence. Görüşlerine göre sevmiyorum ben insanları. Eleştirim tartışırım belki ama laf etmem. Öyle olsaydı herkesle kavga ederdim herhalde ben bu ortamda. Saygılı olmak gerek. Sen saygılı olmazsan o da senin görüşüne saygı doğmaz. Çatışa doğar. Kazanan kim? kimse!

  Ayrıca bi dostu çok seviyorum. Kara kedileri de sevmem! Blogumuzun da bi dost, ben ve damat ile birlikte tek yetkilisidir anladınız sanırım :)

 12. bir adam milyonlarca insanı nasıl kandırıp da, milyarlarca dolarlık değeri olan faaliyetlerde bulunmaları için ikna edebilir. bugün cemaatin sadece bütçesi birçok afrika ülkesini geçiyor. kaldı ki bunun iş gücünü de hesapladığımızda ortaya milyar dolarlar çıkıyor. ben bugüne kadar hiç görmedim ve de duymadım bir insanın bu kadar insanı kandırıp, bu kadar para ve emek harcattığını.

  bu bir gönüllülük hareketidir. ve kimse kandırılmamaktadır. gerçek anlamda inanmayan insanlar bu paraları, emekleri ortaya koyamazlar.

  12 eylül ile ilgili yazıya gelince, o yazı hakkında dergiye bir mail attım ve cevabı geldi. buraya yapıştırabilirim. ancak biraz cemaat ağzı ile yazıldığı için anlaşılması zor oluyor. :) inşallah sadeleştirip o yazıdaki mehmetçiklerin gerçek asker olmadığını anlatmaya çalışcaz. şimdilik bu kadar ;)

 13. bir de 12 eylülde halk darbeyi yapanlara ciddi anlamda müteşekkirdi. bunu darbeyi savunmak için söylemiyorum. sadece bir dipnot geçmek istedim. o devir de sıradan halk artık çatışmalardan bıkmıştı ve askerin huzur getirdiğine inanıyorlar. 55 yaşında bir amca ile konuşutuğumda kenan evren yapılması gerekeni yaptı demişti. bu amca şuan akpartiye oy veren birisi. ama o zaman için darbeyi gerekli görenlerden. bu da bir örnekti.


Leave a Reply