9.8.10

Ramazana özel alışveriş saçmalığı | ye hurmayı kap cenneti

Yazan: Ukturk | 9.8.10 | Kategori: , |
Yazı: Ramazana özel alışveriş saçmalığı | ye hurmayı kap cenneti

Razaman. Güzel bir ay. Oruç falan tutuyoruz elimizden geldiğince. Ben çok seviyorum aslında biraz renk geliyor hayata, ayy havalar da çok sıcak yerine mesela ayy hem çok sıcak hem de oruç hiç çekilmiyor bir su olsa da içsem diyebiliyoruz. Sigara tiryakileri falan böyle sinir krizleri falan geçiriyor. Eğlenceli oluyor. Razaman davulcusu falan var mesela, ona saydırıyoruz güzel yani :)

İşte Ramazan'da yine hakka hidayete erenler falan oluyor. Namaz kılmaya falan başlıyorlar. Sonra fakire falan yardım ediyorlar gözüne sokarcasına. Elleri önünde bağlı dolaşıyorlar başlar önde eğik, sanırsın melek. Ramazan'dan sonra ise aynı tas aynı hamam. Böyle olunca nasıl samimiyetine güveneyim beni senin arkadaşım. Kimin için ne için yapıyorsun sen onu sorgularım. Lütfen lütfen!


Razaman ayında mesela bir hurma aşkı başlar insanlarda. Böyle kilosu 100 milyona falan peygamber hurması alırlar. Sanki kilosu 100 milyonluk hurmayı yiyince cennete gidecek, böyle savap üstüne sevap. Bu nasıl bir riyakarlık bu nasıl saçmalık, en önemlisi bu nasıl müslümanlık. Müsriflikte son nokta. İstediğin kadar oruç tut sen efendi. Bir de hurma ile oruç açmak sünnet diyerekten hurmaya akın olur yine. Sorsan diğer sünnetleri yapıyor mu çok daha elzem olanları yok. Ama hurma olmazsa olmaz lütfen! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Hurmanın yaralarından bahsedilir falan ama diğer 11 ay hurma yok piyasada. Hurmasız kalın inşallah:P Hurmadan soğudum sizin gibiler yüzünden :) Bu bir gelenektir ama suyunu kaçırmayın anlam yüklemeyin :) Ayrıca şimdi öğrendim, hurmayı, yaşını kurusuyla karıştırarak yemek, salatalıkla beraber yemek ve yine cevizle birlikte yemek sünnet sayılıyormuş. Salatalık olmazsa yandınız, cenneti unutun oğlum. Hurma yemek bir ibadettir. Kutsal topraklardan geliyor ya 1 kilo en az bir ay boyunca. Lütfen :P Şekilciliğin bir başka boyutu işte.

Razamana özel alışverişler var bir de. Televizyonlar falan bangır bangır haber yapar. İnsanlar ramazan hazırlıklarına başladı. Alışverişlerini yapıyor diye. Neden? Ne farkı var Razaman'ın diğer aylardan. Tamam mübarek bir ay, oruç tutuyorsun ama ne gerek var hazırlığa. Bana çok saçma bir tavır geliyor açıkçası. Normal zamanda nasıl yaşıyorsan Ramazan'da da öyle olmalı. Biz öyle yapıyoruz vallahi. Ekstra hiç bir hazırlığımız yok. Neden diğer aylardan farklı olarak bir hazırlık yapılır ne hazırlığı bu? Lütfen biri açıklasın bana:) Doğrusunun da böyle olduğunu düşünüyorum zaten. Abartamaya gerek yok.


Mesela sorsan din konusunda toz bırakmam diyen insanlar; lüks sofralar, böyle şatafatlı şeylerle karşınıza çıkıyor. Kıtlıktan çıkmışcasına yemek yiyor iftarda. Bir şeyin pekini yerler derler ya hatırlayamadım şimdi sözü :). Allah belanı versin adam. Çok yiyen insanı zaten sevmem bir de Razaman'da iftarda böylerini görünce daha da bir hararet yapıyorum. Toz bırakmıyor din konusunda ama peygamberin Ramazan'da nasıl yaşadığına da hiç bakmıyor bu insanlar. Alayına riyakar, alayına şovmen, alayına müsrif şerefsizler bunlar. Siyasi otorite de bu zihniyetin ürünü biliyorsunuz. Bahsetmesem gücenirlerdi ama zaten :P

Razamanı güzeldir ama böyle değil. Orucu amacından saptırmaya gerek yok. Ramazan'da manevi değerler belki daha çok hatırlanır oluyor ama bunu da gözüne sokarcasına yapmamak gerekiyor. Bir de devamını getirmeyeceksen hiç kalkışma bence, çok komik oluyor.

Haa bir de unutmadan yakında ortaya çıkar bu tipler. Oruç tutmayan gruptan. Ki ben de tutmuyorum bazen yalanım yok ama hiçte demiyorum ki "ayyy orucu gözümüze gözümüze sokuyorlar tutmak zorunda mıyım ki kardeşim" diye. Gerizekalı topluluk biçimlerine bir örnekte bunlar. Oruç tutmuyorum saygı gösterin lütfen derler bunlar bir de sonra oruç tutana saygı göstermezler. Bana denk gelsinler lütfen. Haklarını vereceğime emin olsunlar. Ay canım canım benim :P:p Şirin şeyler hehe :)

Razaman seven blog BlogMania. Ramazan hazırlıklarımız devam ediyor haha:P Aaa hazırlık mı dedim pardon :D

Ukturk Hoca sundu. Razaman Sohbetleri Sezon 3 Bölüm 1 :P Diğer Razaman yazımıza soru cevaplara geçeceğim yeniden burada cevaplanan sorularla idare edin bir süre daha :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 4 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

  1. her şeyde pazar payı oluşturmaya çalışıyorlar işte... naparsın millet de bir şekilde para kazanma çabası içinde..

  2. Yerim böyle pazarı ben :) Sahtekar herifler:P

  3. Televizyon kanallarının abartmaları, zaten doğru düzgün birşey yapmadıkları için, hazır Ramazan ayı da gelmiş böyle bir malzemeyi kaçırırlar mı!
    Ramazanda yapılan ekstra hazırlığa gelince, evet diğer aylardan farklı oluyor birçok nedeni var kimi popüler kültürden kimisi de gerçekten ihtiyaçtan

  4. Adsız dedi ki...

    eger muslumansan ALLAHA inaniyorsan oruc tutmak zorundasin cunku iSLAMIN 5 sartindan biridir.nasil doktor olmak icin tip okumak nasil mimar olmak icin universite okumak sartsa musluman olmak cennete girmek icinse ALLAHIN koydugu bu sartlari yerine getirmek zorundasin eger getirmiyorsan bari boburlenerek anlatma seninle ALLAH arasinda kalsin belki affeder,yaptigin gunahi boburlenerek anlatip insanlari kendine sahit tutma.


Leave a Reply