3.6.10

Kıza bakmaya gitme ve kız isteme süreci nasıldır | bloglarda bir ilk

Yazan: Damat Ferit | 3.6.10 | Kategori: , , , |
Yazı: Kıza bakmaya gitme ve kız isteme süreci nasıldır | bloglarda bir ilk

Konnichi wa yurdumun güzel bloggerları. Bugün çok çok önemli bir konuya parmak basacağım:) Malumunuz yaz ayları geliyor bebişler. Yaz geliyor da ne oluyor sadece kumsal, güneş mi var canım daha önemli şeylerde var. Ne var lan peki? Nişan var evlilik var :)) Ama önce evlenecek kız bulmak gerekiyor değil mi. Bende bu süreci merak ettim hani görücü usulü ile evlenmek diye bir şey var ya. Haa işte onu. Şimdilerde tabi biraz daha modern oluyor bu işler. Eskisi gibi değil :) Anlatıyorum çok ilginç lan :) Kaynak anneme dayanıyor çok sağlam kaynaktır, çok kız bakmaya gitmiştir bizim akrabalarla benim için değil ama lütfen yanlış anlaşılmasın:))


Öncelikle bir grup olması lazım. Mesela anne, teyze, görümce gibi böyle bir topluluk kız bakmaya gidecek. Bunların içinde bir tane de genç olacak görümce genç olabilir 30 yaşlarında. Geri kalan 50 :) Ve en önemlisi yine işin başında nerede ne kız var ne iş yapıyor, ne zaman okulu bitiriyor, ne zaman atanacak, ne kadar güzel gibisinden çeşitli yerlerden bilgi akışının sağlanması gerekiyor. Bu bilgi akışı sağlandıktan sonra kız bakmaya gidecek anne grubu nokta atışı yapıyor. Burada öğretmenler bir de KPSS de yüksek almışsa ön plana çıkıyormuş:)) Öğretmenlerin şansı yüksek:))

Kız belirlendi diyelim. Önceden kıza bir bakmaya gidilir. Çünkü kızı hiç görmemiş sadece şöyle bir kız var şöyle şöyle diye biliniyor. Kıza çat kapı bakmaya gidebilirmiş. İlla ki haber vermeye gerek yokmuş O_o Ne ilginç lan. Ama haber versen de racona ters değil. Böyle yürüyormuş bu işler. Kimse niye geldin demezmiş .ben olsam derim lan, ev hali yeri geliyor şortla geziyoruz huhehe:))

Her neyse kıza bakıldı beğenildi diyelim. Oğlana kızı gösteriyorlarmış bir şekilde. Artık facebook olduğundan hesabı varsa oradan:))(Benim o da yok evde kaldım:D) ya da bir şekilde görüyor işte. Kız oğalan bakıyor oğlan kıza. Buluşturan falan da varmış. Kız da beğenecek ya:)) Sonra da oğlan beğenirse kız da tamam gelsinler derse sırıtarak:) kız tarafına hayırlı bir iş için size geleceğiz diye haber verilir. Karşı taraf buyrun efendim gelin derse oğlanla birlikte bir çikolata çiçek ile istemeye gidilir. Allahım emri ile istenirmiş. Bakk senn:) Ama muhabbetler içinde hep aynı şeyler olurmuş. Misal;

Kızımızda pek güzel maşallah, oğlunuz ne iş yapıyordu?, kahvenizi nasıl alırsınız?, biraz sessizlik olunca havalarda ısındı değil mi. Yaa yaa evet yapış yapış eller önde huhe:)) (Uydurdum:P)

Sonra işte eğer aileler biraz moderinn ise kızla oğlan gezer tozarmış biraz. Bir söz yüzüğü takılır. Yeni moda tek taş:)Be olsam gezdirmem lan oğlan belki kandırır kız aman allah evlenmeden:)) Eğer öğretmense KPSS de atamasını beklenirmiş evlenmek için ama önce nişan yapılırmış kız gitmesin bir yere diye. Garantiye almak gerek tabi :) Galiba bu atandıktan sonra da evlendirip sonra eş tayini yaptırmak için. :) Sonra da evleniyor işte çoluk çombalak :))

Gördüğünüz gibi çok sistematik bir süreç. Kız bulma sürecinden evlenene kadar ne aşamalardan geçiyor. Kim bulmuş acaba bu modeli:) Ve sadee biz Türklere mi özgü bu kız isteme süreci merak ediyorum:)) Çok faydalı bir yazı oldu, hala bir eş adayı bulamadıysanız, ailenizden biri bu işleren anlamıyorsa bu yazıyı okutun.2 aya kadar bulmazsan gel ben bulacağım lan söz :) Kızlar evde sizi bekliyor görücüm gelse de evlensem diye ee daha ne duruyorsun anneler, teyzeler:))

Mutluluklar! :) Görücüler kapınızdan eksik olmaz inşallah amin amin huhehe:))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 18 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Valla benim bildiğim artık şu modern aileyseler kısmı dönüyor. Yani önce kıza bir bakılıyor kız beğeniliyor, sonra gençler tanıştırılıyor, biraz gezdirilip tozduruluyor sonra da hayırlı bir iş için müzakereler başlıyor.....

 2. Betül: Yeni tarz daha güzel sanki ama sonuçta o da görücü usulü :)) Dün tanımazken bir süre sonra eşin oluyor çok garip lan bence:))

 3. tam anlattigin kriterde insanlar yaz aylari Tr'ye gittigimde catkapi geliyorlar deli oluyorum.. Butun tatilim zehir oluyor. Bi de ben evlenmeyi dusunmuyorum dedikce piskin piskin diretenler var ki, memleketten sogutuyorlar beni. Bu yaz napcam bilmiyorum, Allah sonumu hayir etsin. kacacak delik arayacagim yine kendim evimde.

 4. Ella haha:)) Zor vallahi senin durumun. Aman annelere dehak vermek gerek:)) güzel kız görünce hemen laf dolanır aten aaa şuada bir Ella varmış hıı ben de duydum ee ne duruyoruz hadi bakmaya gidelim:))) Allah kolaylık versin:))

 5. ya yok be guzellikten degil, hepsi ogullarini Avrupa'ya gönderme cabasinda.. Nötr damin kamburu gibi bile olsan farketmez, vizen varsa tamamdir. uc bes cocuklu hatunlari bile aliyor körpecik ogullarina.

  ha tabi guzel ve hic evlenmemis olmam onlar icin ayri bir avantaj oldugu icin iki misli göruculer geliyor diye ukalalik yapabilir miyim :P huheee

 6. Aaa bir de o boyutu var hiç kaçışın yok o zaman Ella:)) Belki yakışıklısı böyle eğitimlisi de gelir belli mi olur:)) Kısmet:P huhe:)

 7. ahaha yok ya ben böyle iyiyim :)

 8. Çok önemli bir süreç çok faideli bir yazı olmuş onun için:P:p Damat bence sen görücü usulü evleneceksin kaçışın yok oğlum haha:P

  Bir de Ella senin de görücülerden kaçışın yok hem güzel olup hem yurtdışı valla zor ben anne olsam her gün gelirim bize verin bize verin kızınızı diye:P:p

 9. Öğretmenim şanslıyım :P
  şaka bir yana bunun neresi şans orası da tartışılır, artık insanlar önce meslek ve maddi gelire bakılıyorlar, çevremde de öyle. güzel isem o zaman ideal gelin adayı Mesleğim güzelmiş, altımda arabam varmış üstüne deoluyorsun.Böyle evlilikler de genelde maddi çıkara dayalı oluyor.

  Öğretmenler ile bağdaştırarak fena tasvir etmişsiniz gözüm korktu :D

 10. Ukturk: Benim kurtuluşum yokta senin var mı sanki önden sen haha:P Bu yaz evlendirmek gerek seni yaşın geçiyor evde kalacan :))

  Neşetuna: Öğretmen misin:) Ben de öğretmen arıyordum harıl harıl huhe:)) Vallahi görücüler kapını aşındırıp dururlar kaçısışın yok, öğretmenler kara borsa bu krizde, dediğin gibi önce maddiyat ön planda böyle evliliklerde sonra kaş göz :))

 11. hiç bir türlü şansı olmayan kız modeliyim. akrabaların tanımadığı, misafir gelince odasından çıkmayan ya da eve gelmeyen, gece yarılarına kadar çalışan bazen de sabahlayan birini kim ister tanrım!

 12. Frech Oje: Evet senin şansın epey az gibi gözüküyor ama üzülme belli mi olur kısmet bu işler huhe:)))

 13. hehehe bu kadar objektif olunabilirdi. Tek taşa kanmıyoruz be artık damat yani en azından ben:)

 14. Bence tek taşı alan kişiye göre değişebilir kanıp kanmaman:) Şöyle yahuşuklu, eğitimli ve zengin biri alsa bence kanabilirsin, kan ama ben lsam kanarım :))

 15. Adsız dedi ki...

  :k: ya süpersin :)) işin teorisini kapmışın sen abi :)))

 16. Adsız dedi ki...

  Kız istemek üzerine yazdığım bir yazıda aynı görseli kullanmış oluşumdan anlıyoruz ki Google'da kız istemek üzerine yeterince görsel yok! :)

 17. Baloncuk: kitabını yazdım ben bu işin ne diyorsun sen :)))

  Inflack: huhe:))) evet ya bunu bulabildim sadece. Ama e güzeli buydu ne yapayım. Beni affedebilcek misin aynı görseli kullandığım için:))) Google kendine gelsin evet kıs isteme üzerine yeni şeyler olsun:)) :D

 18. Benim içinde heyecan dolu bir gündü. Tek tek resimleyerek Allahın emri peygamberi kavli ile başlayan geceyi büyük bir mutlulukla tamamladım.
  Ne giysem saçımı nasıl yaptırsam dertleri,ikram, nişan sepetlerim hepsini ben de blogum da anlattım.
  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2013/02/kiz-isteme-merasimi.html
  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2013/01/evlilik-teklifi-kiz-kulesi-ve-agva.html
  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2013/02/dugun-davetiyesi.html

  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2013/02/eyvah-evimin-dekorasyon-zamani-gelmis.html

  Misafirim olursanız çok sevinirim, yeni yeni yazmaya başladım bloga, yorum ve ilginizi canı gönülden bekliyorum.
  Keyifli günler dilerim...


Leave a Reply