3.5.10

3 Mayıs 1944 Türkçülük Günü

Yazan: Ukturk | 3.5.10 | Kategori: , , , |
Yazı: 3 Mayıs 1944 Türkçülük Günü

3 Mayıs 1944, Türk milliyetçiliğinin varlık iradesini ortaya koyuşunun tarihi vesikalarındandır. Türklüğün izzet ve ismetine yakışır bir hareket tarzıyla ortaya çıkan bu irade, dönemin siyasi gelişmelerine karşı milli bir reflekstir.

3 Mayıs olayları; bu dönemin kahramanlarından merhum Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin?” adlı şiirinde şairane ifadesini bulan, bu vatanın hakiki sahiplerinin, öz evlatlarının varlık ve irade beyanıdır.


Cumhuriyetimizin harcı konumunda olan Türkçü-Milliyetçi ideolojinin büyük münevverlerinden Ziya Gökalp, Yusuf Akçura ve daha nicelerini kendilerine kılavuz etmiş Türkçü irade sahiplerinin dönemin resmi ideolojisine belkide ideolojisizliğine karşı bir başkaldırı hareketi olan 3 Mayıs Türkçülük Hareketi, bir anlamda cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine geri dönüşün de adıdır.

Milli bilinç ve benliğimizde yeşererek binlerce yılın kültürüne duyulan sevgiyi ve o kültürün sahibi Türk milletini yüceltmeyi gaye edinen Türkçülerin bu eşsiz azmine vurulmak istenen bir darbenin defedilmesine ve yüreklerimizde her daim var olan ancak korlaşmış Türklük aşkının yeniden alevlenmesine zemin olan bir başkaldırıdır, 3 Mayıs 1944.

3 Mayıs 1944, Türk milliyetçiliğinin inanmış ve adanmış gerçek dava adamlarının elinde yarına ışık tutacak bir meşale misali, Türklük bilincinin tarihi bir abidesi olarak tarihe mal olmuştur.

3 Mayıs ruhunun milliyetçi yüreklerde bütün heyecanıyla ve samimiyetiyle yaşanması dileğiyle 3 Mayıs bayramınız kutlu olsun.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 4 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

  1. hic bilmiyordum yaa, ögrendigim cok iyi oldu. herkesin Turk gunu kutlarim o zaman ben de. ne mutlu turkum diyene.

  2. Kutlu ola :)
    Abi bir de Face'te dolaşıyordu, bugün 3 Mayıs, yani 03.05 olduğu için, üj bej Trakyalılar Günü :D

  3. Ella, öğrenmen iyi oldu o zaman sevindim buna :)

    Mühendis kutlu olsun:) ama trakyalılar üj bej iyiymiş haha:P

  4. Adsız dedi ki...

    Tarihler 1944'ü gösterdi.Atsız'ım bozkurtlara buyruğu verdi.


Leave a Reply