21.3.10

21 Mart Nevruz Bayramı Yazısı

Yazan: Ukturk | 21.3.10 | Kategori: , , , |
Yazı: 21 Mart Nevruz Bayramı Yazısı

21 Mart Nevruz Bayramı

Orta Asya’dan Balkanlar’a, Sibirya Çölleri’nden Hint Okyanusu’na kadar çok geniş bir bölgeye yayılan Türk milletinin yaşadığı her yerde milyonlar tarafından coşkuyla kutlanan “Nevruz Bayramı”na ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Türk mitolojisinde ‘güneşin koç burcuna girdiği yeni gün’ anlamına gelen Nevruz, gelenek ve göreneklerimizin canlı tutularak nesilden nesile aktarılmasına, Türk dünyası açısından yakınlaşmaya ve ortak kültürel bağların kuvvetlenmesine vesile olmaktadır.

Türk dünyasında ‘Sultan Nevruz’ adıyla ifade edilen bu bayram mevsimsel bir döngü olmaktan ziyade; dostluk, sevgi, barış, kardeşlik, dayanışma duygularının ve yaşama sevincinin öne çıktığı, tabiat ve bir varoluş simgesidir.

Tüm Türk Dünyasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Nevruz, ateşten dağların bile Türk varlığını engelleyemeyeceğinin bir delilidir. Ergenekon ruhunun kemale ermesi ve daha ileri merhalelere taşınması, Nevruz'un olduğu gibi anlanmasıyla alakalıdır. Türk'e kast etmiş yapıların tarihi saptırmaları, bu milli bayramımızı amacından ve anlamından uzaklaştırma maksatlıdır.

Baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı’nın Türk Dünyası’nda birlik, beraberlik ve başarıya vesile olması dileğiyle, Çin Seddi’nden, Adriyatik’e kadar Tüm Türk Dünyası’nın Nevruz Bayramı Kutlu olsun.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 0 Sesime ve fiziğime güveniyorum:


Leave a Reply