10.1.10

Kadın blogları (Moda, örgü, alışveriş) yazılarınız çalınıyor.! | Şimdi engelleme zamanı.!

Yazı: Kadın blogları (Moda, örgü, alışveriş) yazılarınız çalınıyor.! | Şimdi engelleme zamanı.!

Evet yazılarınız çalınıyor. Öyle kopyala yapıştır da değil. Direkt botlarla çekiyor yazılarınızı. Siz yazar yazmaz hem de. Rss'ye düştüğü an. Eee tabi bu siteleri hazılalayanlar cin olduklarından çaldıkları yetmiyormuş gibi bir de sizin içeriğinizle Google'da ön sıralara çıkıp hit yapıp, para kazanıyorlar Google reklamları üzerinden. Yani hırsıza reklam da veriyorlar.!

Böyle 3-4 site tespit ettim ben. Özellikle kadın blogcuların yazılarını çekiyorlar. Daha çok işte el işi, modaya yönelik, yemek blogları, alışveriş, örgü- dantel bloglarının içeriklerini sizin RSS'niz üzerinden çekiyorlar. Şimdi buna bir son verme zamanı bence. Özellikle dediğim gibi yemek, moda, örgü yani kısaca kadın blogları dediğimiz kategorideki blogcular yapsın bunu. Rss akışımızı kapatmayacağız tamamen, sadece kısa bir özet göstereceğiz rss ye giden yazımıza. Böylece hırsız yazıyı çekse de içeriğimizin sadece ilk 255 karakteri çekebilecek küçük bir bölümünü ilk paragrafın yarısı kadar bir şey anlayacağınız.


Şimdi bunu nasıl yapıyoruz onu anlatacağım çok basit. Resim'de gördüğünüz gibi olacak 1-2 ve 3 nolu adımları izleyeceksiniz.Önce Ayarlar, sonra Site İçerik Takibi, işte burada ki "Tüm" kısmını "Kısa" olarak değiştiriyoruz. Değiştirdiğimiz andan itibaren bundan sonra yazacağımız yazılar Rss'ye kısa bir özet halinde düşüecek tamamı değil. Ama bu sizi sadece Reader üzerinden takip edenler için sorun yaratabilir. Onlar da bir zahmet reader da bloga tıklayıp bloga girip okusunlar. Aksi takdirde blogger blogları için bu çalıntıya karşı bir önlem yok başka. Yazılarınız çalınmaya ve birileri sizin üzeriniziden nemalanmaya devam eder. Bence kesinlikle yapın bunu.!

Şimdi rssmizi kısıtladık. Bunu yapanların yanına da kar kalmasın değil mi. Gerekli yerlere şikayet etmeli bunları. Şimdi vereceğim sitelerin hepsi Google reklmalarını kullanıyor. Önce onları Adsense'ye (Google reklam servisi) şikayet edeceğiz. Nasıl mı? Aşağıdaki sitelere girdiğinizde reklamların sağ alt küşesinden Google reklamları yazar oraya tıklıyoruz bir form sayfası açılacak. Açılan sayfa da alt tarafta "Biraz önce gördüğünüz site veya reklamlarla ilgili politika ihlalini bildirin" diye bir ibare var oraya tıklıyoruz. Oradan web sitesini seçiyoruz ve resimde gördüğünüz gibi yanına yıldız koyduğum yerleden sadece birini seçip, ağağıya da el bilgiler bölümüne blogunuzun adresini ve bu sitenin RSS botları aracılığıyla blognuzdan ve diğer bir çok blogtan yazılar çektiğini, çalıntı içerikle kurulmuş bir site olduğunu belirtin. Mail adresinizi yazın gönderin.


Bu birinci şikayet yerimizdi bir de şimdi vereceğim Google Yasal bir durumu rapor etme

bölümünden gerekli bilgileri girip şikayet edeceğimiz sitenin adresini oraya girip url şeklinde yani "http://" olacak başında. Sorunumuzu ora yaz yaıyoruz yine blog adresimizi de belirtip. Yukarda Sözkonusu web sayfasının urlsi yerine şikayet edeceğimiz sitenin adresini yazıyoruz aman:P İhlal edilen yasa bölümüne ise "5846 Sayılı Fikri ve Sanat Eserleri Kanunu" diyoruz. Resimde de görüyorsunuz.(Resme tıklayın büyüsün:P)Bir de on olarak Google Blogger Yardım forumlarında Genel Sorunlar bölümünnde bir başlık açarak bu siteleri şikayet ediniz. Yorumlar yaparak benimkini de çaldı gibisinden:P canlı tutunuz yerin dibini bulsun bu hırsızlar:P:p Umarım:P

Ayrıca unuttum bunu buraya da spam site bildirim yerine yine aynı şekilde şikayet ediyoruz. Spam site bildirme. Burayı da ihmal etmeyin aynı şekilde yapıyoruz yine.

Evet biz yapacağımız yaptık sadece sizin yapmanız yetmez ama bunları bildiğiniz sevdiğiniz blogcu arkadaşlarınıza da söyleyin uygulatın:P Bu sayede bunlar RSS'den çekecek içerik bulamaz ve yapılacak birüsürü şikayet ile belleri doğrulamaz olur, kapanır giderler. Ne kadar çok şikayet o kadar çok etkili olur yani. Ben şikayet ettim mesela bir blog adına:P Tanımıyorum ama çalmış adam işte görevimi tamamladım bloglar için:P Hadi bakalım blogspot bloglarının özgürlüğü için:P:p


Son olarak şunu da belirteyim RSS'de yazılarımızın hepsinin gitmesini engellediğimiz zaman RSS'ye yazılarımız şu şekilde düşecek yazılarımız kaybolmuyor burada sadece RSS'ye bir özet gönderiyoruz sadece. Yazının tamamı blogta kalmaya devam ediyor:P Bknz Malın Gözü:P Yukarıda:P up:P

Şikayet edeceğimiz siteler ise şunlar:

orhancelik.net
dantelorgum.com
banyodekorasyonum.com
mutfakdekorasyonum.com
bayanmoda.net
el-isi-ornekleri.blogspot.com
anlatimlidanteller.com


Benim tespit ettiklerim bu kadar. Daha da bildiğiniz varsa paylaşın ekleyelim buraya. Bir sorun yaşayan olursa yardım ederim hemen:P Bunu paylaşın şikayet edin. Bana dokunmayan bin yaşansıncılık yapmayın blog yazmayı seviyorsanız destek olun:P:p

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 21 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Tepki olmamış lan yazına herkes izin vermiş galiba kopyalanmasına ya da herkes kendine müslüman hem 1-2 kişinin şikayetiyle bir nane olmaz:)) Yapıyorsanız toplu yapın ondan sonra vayy benim yazımı çaldılar vay benim sitem huhe.!

 2. harika olsaymışsın ukturk! ya ben google a kapattım yazılarımı geçen gün bi arattım yazılarım her yerde çıkıyor blogum hariç! süper açıklayıcı bi yazı tebrik ederim hemen uygulıycam

 3. Olay benim başıma geldiğinde sessiz kalmıştınız en ufak bir destek cümlesi dahi gelmemişti. Demek bundan da böyle bir yazı çıkacakmış. Ne güzel olmuş ellerinize sağlık.
  Ayrıca küçük bir bilgi. Kısa dediğin şeyi kullanan bir sitenin de yazılarının tamamı aynen aktarılıyordu yani o bir çözüm değil maalesef.

 4. @Damat daha görmemişlerdir öyle deme:P

  @Lucy, senin yazılarını gördüm ben evet dantelorgum.com da ne varsa alıyor adamlar malesef. Şikayet etmek en iyisi.

  @Ces, evet haklısın o zaman pek zaman bulamadım ben düşünmüştüm bu yazı yazmayı hep ama bir zaman dilimi yaratamadım kendime ancak bugün oldu işte:P

  Ben bir tanıdığım blogcunun rss sini kısa hale getirip yazı yazdırdım biraz önce yazının sadece küçük bir bölümü çıktı bu verdiğim siteler de işe yarıyor yani bu.

  Ama şikayet ediniz kesinlikle, bir de yazılarınıza link ekleyin bir iki tane kelimeler üzerinden eğer rssnizi kapatmıyorsanız.

 5. Oooo süper bu araştırmacı gazeteci tarzındaki yazınızı tebrik ediyorum gerçekten emeğiniz bütün blogerların gözlerini yaşartmakla kalmicak aynı zamanda da gelecek blogerların da ufkunu açacak :) Hemen işe koyulmam lazım her geçen saniye yazılarım tehdit altında..

 6. Konuyla alakasız olacak ama blogda her yazarın yazısını okumak istedim ama en son yazanların yazılarına ulaşabildim. Etiketleme sistemiyle yazarlar yazılarını belli ediyo herhalde. O zaman şu sağ üstteki yazar takımının linklerini blog profillerine değil de yazı etiketlerine yönlendirseniz ya da bi menü daha yapıp oradan belirtseniz olmadı etiket bulutundan sadece yazarların adlarını işeretleyip koysanız daha mı iyi olur acaba?

 7. @Tuğçe, teşekkürler, bu işe yaramazsa yani çok yapan olmazsa şikayet falan başka bir şey deneyeceğim bu kez de. Taktım adamlara hırsıza dayanamıyorum galiba:P:p

  @Gülşah, evet onu bir kere yapmıştım rss akışıyla labelleri ekleyerek olmuştu her yazaın son 5 yazısı şekilinde ama sonra fazla yer kaplyor diye kaldırdım.

  Ama dediğin etiketleme sistemi olabilir. :P

 8. ben bu hadsizlere söyleyecek söz bulamıyorum, paylaşım için teşekkürler.

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Tepki verilip, şikayet edildiğinde umarım bir şekilde google sesinizi duyar...

 10. Geçen yıldan beri blogumdan hırsızlık yapanlarla savaşmaktayım.Google da şikayet etmeme ragmen sonuç alamadım.Ama inanın üstüne üstlük tehdit mailleri atarak beni susturmaya ugraşıyorlar.
  listenize ekleyin
  http://el-isi-ornekleri.blogspot.com
  http://www.anlatimlidanteller.com

 11. @Küfkedisi haklısın şikayet ediniz, belki işe yarar diyorum ben ama ne kadar çok kişi ederse tabi, 2-3 kişiyle olmaz.

  @Takip listem, teşekkürler:P

  @Katya, eklendi onlarda, çapsızlar bir de tehdit mi ediyor, mailleri saklasaydın sizi savcılığa dilekçe veriyorum şikayet edeceğim diye tehdit etseydin, belki korkkarlardı salaklar:P Kolay gelsin.

 12. Eyvallah ukturk, her şey için sağ ol.

 13. http://www.dekorasyonmodelleri.net/
  http://www.onastasarim.com/
  http://www.ayakkabifiyatlari.net/
  http://www.salondekorasyonu.com/

  bunlarda benım gördüklerim :(

 14. Blogunuzdan yazilari calan bu kisi olabilir mi?

  http://ekonomiturk.blogspot.com/2009/12/bir-blog-hrszlgnn-anatomisi.html

 15. http://lif-elisimodelleri.blogspot.com/BU DA BENDEN LİSTENİZE EKLEYİN LÜTFEN NE YAPMAM GEREKİYOR BİLMİYORUM BENİM DE BLOGUMDAN ÇALINTI YAPMIŞLAR.

 16. teşekkürler...
  bende şikayet edeceğim noktasına kadar çalınıyor malesef.özellikle dantelorgum yorum yazdığım halde devam ediyor başta o gidiyor ama birçok yerde benim modellerimi görüyorum.

 17. Çok teşekkürler bilgilendirme için...

  Bence birde blog açılmalı teşhir için,gerçi bu onlar için reklam olur,yukardaki hırsız linkleri tıkladım ard arda reklam linkleri açılıp durdu:p

  Bende blog temamı değiştirmek istiyorum,resimlerin küçük olsun ve tklanınca büyümesin,modellerim hep çalşınıyor insanlar çok arsız maalesef..

  Saygılar..

 18. Adamlar Yüzsüz Doğum günü yazımı bile çalmışlar rrsi kısıtladım ve bu güzel yazını herkesle paylaştın. Resmen bizim emeğimiz üzerinden para kanaıyor adamlar :S

 19. Harikasın!!!Ben de aynı dertten muzdariptim,en azından bir miktar kısıtlamış oldum:)

 20. emek hırsızları. yaratıcılıktan yoksun insanlar. benim blogum da kopyalanıp aynen bir blog yapıldı, sayfa düzeni dahil aynı. çok üzücü bir durum, moral bozukluğundan kaç gün yazamadım hatta..:( sonuna kadar destek veriyorum size..

 21. http://kadinveguzellik.makalem.org/ bu siteyide hırsızların listesine ekleyin lütfn.


Leave a Reply