26.10.09

Mehmet, Hans ve Johny

Yazan: Ukturk | 26.10.09 | Kategori: , , , , , , , , |
Yazı: Mehmet, Hans ve Johny

- Merhaba ben Mehmet bu alanda yeni bir görüşüm var. Yaptığım araştırmalar sonucu yeni bulgulara ulaştım. Bunu uyguladığımız takdirde daha iyi ve verimli bir üretime sahip olacağız. O zaman her şey daha güzel olacak.!

- Hello.! I am Johny. I have a new idea in this field. As a result of my researches, I reached new informations. If we apply this new informations, our production is better and more productive than ever before. At the time everything will more beautiful.

- Hallo.! Ich bin Hans. Ich habe eine neue Idee in diesem Bereich. Als Ergebnis meiner Forschungen kam ich neue Informationen. Wenn wir diese neuen Informationen, unsere Produktion ist besser und produktiver als je zuvor. Zu der Zeit wird alles viel schöner.

Türkçe, İngilizce ve Almanca. Yukarıdaki cümlelerin üçü de yaklaşık olarak aynı anlamda. Yani ben yeni bir şeyler buldum, bundan sonra daha iyi ve ucuzu veya daha sağlıklı ya da daha mutlu olacağız demek istiyor araştırmacı. Bunun kazancı bulunan şeye göre değişir. Bu araştırmacı bir doktor, bir mühendis, bir tamirci, bir hukukçu veya konusunda uzman biri olabilir. Yeni bir şey ortaya koysun sağlam temellerde yani.

Ama burada işler değişiyor bizim ülkemiz Türkiye'de. Önce Mehmet diyor yaptım buldum şöyledir diye. Hemen daha önceden birileri tarafından torpille veya haksız bir şekilde hak etmeyerek konumlarına ulaşmış bilgisiz dinazorlarımız saldırıyor. Şarlatan bu dediklerinin bilimsel ! bir yanı yok, bu konuda şu ana kadar yayınlanmış herhangi bir çalışma ve makale yok diyor.! Adam yapılmayanı yapmış işte daha önce söylenmemiş bir şeyi söylüyor sadece kendisi yapamadığı için veya bu zaman kadar söylediklerinin, yaptıklarının yanlış ve boşa olduğunun ortaya çıkmasından korkarak o kişiyi bertaraf etmeye çalışılıyor.

Halbuki aynı şeyi ismi Johny veya Hans söylese yeni bir buluş olarak sorgusuz ve kuralsız olarak kabul ederler bu dinazorlar. Ondan sora neden Türkiye'den yurtdışına beyin göçü olur neden bilim adamı yetişmez, neden yeni icatlar yapılmaz ve ve! neden Türkiye geri kalmış bir ülke olmaya mahkum kalır diye söylenir bu dinazorlara. Ama sorsan kimi yetiştirdin bu kadar bilgine rağmen diye hiç kimse.

Yani ülkemizde yeni bir şey bulmadan yeni bir fikir öne sürmeden önce ismini değiştir vatandaş. Adın Mehmet’se Johny yap, Ahmet ise Hans yap. O zaman hak ettiği değeri görürsün bu batı özentisi, dinazor beyinli, kahpeler tarafından.! Bir nevi vatan hainidir bunlar aslında tabi. Bu da ayrı bir konu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 2 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

  1. isim konusunda şöyle bir durum var onu pylaşayım..Şimdi bazen gaza geliyorum diyorum ki kitap yazayım..Deneyeyim en azından.İlginç fikirler birikiyo felan.Şöyle gerilim neyin yazarım lan..Ama sonra böyel biraz tasarlayıca vazgeçiyorum.Yabancı isim olmayınca olmaz gibi geliyo.İlla yabancı olacak.Bilmiyorum doğru bir düşünce değil belki ama yabancı olursa daha etkili olur gibi geliyo.Hatta kitaptaki olaylar başka bir ülkede geçmeli diye düşünmeye başlıyorum.Tanıdık bildik yerlerin karizması gidiyo gibi sanki..Ve vazgeçiyorum işte.

  2. Kısaca Fd sen yaz yine de bence sonra içinde kalır neden yapmadım deme en azından belki iyi olur di mi:P


Leave a Reply