7.10.09

IMF Protestocuları | taş atan çocuklar !

Yazan: Ukturk | 7.10.09 | Kategori: , , , , , , |
Yazı: IMF Protestocuları | taş atan çocuklar !

İstanbul’da IMF ve Dünya Bankası toplantıları yapılıyor malumunuz. Toplantılar iyi güzel, bizim Tayip arada saçmalıyor dışarıdaki ses kulak verelim falan demiş mesela. Bunlar normal ve beklenen şeyler zaten. Bir de bunlardan başka dışarıdaki IMF protestocuları var. Bunlar da normal. Protesto işte her toplantıda ortaya çıkan eylemciler bunlar. Bu toplantılar hangi ülkede düzenlense bir eylem, anarşizm ortaya çıkıyor zaten. Ama burada kafama bir şeyler takılıyor benim bu protestoları görünce hep.


Acaba bu IMF protestocusu çoluk çocuk bankalara işte global simgelere zarar verince IMF , banka ve benzerlerinin faaliyetleri engellenecek mi? IMF başını ellerin arasına alıp ah be ne yapıyorum kahrolsun kapitalizm diyerekten uygulamalarını değiştirecek mi? Mc Donalds daha mı az kar edecek,bir boşalıp bir dolmayacak mı? Bankalar daha az mı faiz almaya başlayacak veya daha mı az kar edecek. ABD yüzünden Afganistan ve Irak’ta masum insanlar artık ölmeyecek mi veya İngiltere, Fransa Afrika ülkelerini sömürmeye devam etmeyecek mi.? Türkiye ABD boyunduruğundan mı kurtulacak? Tayyip ’in boyu mu devrilecek.? Adaletsizlikler son bulacak küresel sermayeyi elinde bulunduran güçler zayıfları ezmeye devam etmeyecek mi? Tabi ki hayır.! Bunların hiçbiri olmayacak.

Kahrolsun kapitalizm demekle bankaları taşlamakla affedersiniz ama bir bok olmaz. Verdiğiniz zarar olur sadece olan. Tabi bunu kar olarak görmüyorsunuzdur heralde. Ama birilerinin piyonu olan bu taş atan.! (Güneydoğuda polislere taş atan çocuklar gibi) çocuklar yaşasın kazandık bitti her şey protesto ettik diye düşünebilirler. Normaldir bu. Daha genç kanı hızlı akıyordur gençlerin. Bu protesto biçimiyle haklıyken haksız duruma düşmek gibi bir şey oluşuyor tam olarak.

Sen orada bankalara taş atıp Küresel Sermaye’yi protesto ederken seni meydanlara döken taş attıran abiler,amcalar belki de Mrlar, zaten küresel sermayenin ta kendisi. Sen gündemi oyalarken, haberler sürekli senden bahsederken onun yaptıkları arka planda kalır o da atını sürdürmeye devam eder her zaman ki gibi. Senin başkanlarında purosunu tüttürek yerinde oturur, rantını yer. Sen de IMF ’yi küresel sermayeyi protesto ettim camına taş atıp zafer kazandım zannedersin işte. Ne de olsa çocuksun ne olacak. Senin komünistliğin de bir özentiden ve slogan atmaktan ibarettir zaten sadece.

Bir de bu göstericiler arasında bazen 17-21 yaşları arası genç kızları görüyorum böyle çıtı pıtı şeyler. Protesto ! ediyorlar kendilerince.Bunlar iki gün sonra da levi’s ve converselerini giyip caddelerde turlarlar o bankamatiklerden para çekerler.! Taş attıkları sermayeye kazandırmaya devam ederler. Hatta kredi kartının borcunu ödemez daha fazla kazandırır. O kadarda bonkördür bunlar. Çok garip evet..! Neyse günlerden birinde yine bunlar protesto yapıyorlar ,sormuştu bir gazeteci bunlardan birine neyi neden protesto ediyorsunuz diye cevap hiç tatmin edici değildi hatta cevap yoktu bildiğimiz slogan vari cevaplar.

Acaba diyelim bu küresel sermaye denen şey yok oldu her şey güllük gülistanlık oldu nasıl olacaksa neyse işte o zaman ne olacak. Ne yapacaksın. İş daha mı çok olacak. Haksızlık ve adaletsizlik yok mu olacak. Var mı bir önerin yeni dünya düzeni için. Komünizm mi gelsin istiyorsunuz. Komünizm ve sosyalizm nedir peki ne vaat ediyor bize. Ne biliyorsun bu konuda. Beni daha mı zengin yapacak. Eşitlik mi gelecek.! Demokrasi tavan mı yapacak?

Çok komik geliyor bunlar bana kusura bakmayın ama. Çok şey komik aslında dünyada ama özellikle bu komünist özenti gençlik ayrı bir komik. Gülmekten alamıyorum kendimi onları görünce. Bence oturup bir düşünsünler, farkına varsınlar gerçeğin.

Bence güneydoğuda polise taş atan çocuklarla, bankalara taş atan gençlik arasında hiçbir fark yok. Çift yumurta ikizi gibiler. Birileri tarafından kullanılıp meydanlara atılıyorlar, ve ellerine geçen, değiştirdikleri şeyin sayısı ise kocaman bir sıfır. Yedikleri dayak ve gaz bombası da cabası.

Sonuç, oraya buraya taş atmaktansa amaç tepkiyi dile getirmekse akıllıca eylemler protestolar yapılsa daha etkili olur bence. Bu sayede olaya tarfsız olan tarafıda kendi tarafınıza çekmiş olursunuz. Yoksa kahrolası IMF'nin savunulacak tarafı yok. Protestonun sadece şiddet olmadığını birilerinin bu çocuklara öğretmesi gerek. Ama onları sokağa sürenler amacı belli zaten.

Anlayacağınız boşunuza uğraşıyoruz uğraşıyorsunuz .!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 10 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Bende bu konuyu yazmak istedim ama neresinden tutsam elimde kaldı.Sen hepsini çok güzel söylemişsin bitek şey haricinde.O da şu gezici imf protestocuları.Kız kalkmış dünyanın bi ucundan protestoya gelmiş bizimkileri fitleyip kaldırım taşlarıyla banka camlarını kırdırtıyor.Beni de çıldırtıyor...
  Dünyanın gözü üstümüzdeyken İstanbul beyinsiz barbarların yaşadığı savaş alanı olarak tanıtılmış oldu...

 2. Bir de ordaki esnafın dükkenına zarar vermiyorlar mı, uyuz oluyorum buna. Bre ahmaklar zavallı esnaftan ne istiyorsunuz?

 3. Cam çerçeve indirmekle protesto mu yapılır anlamak güç. Galiba normal protestocular arasına yine her zamanki gibi sos terör örgütlerinden sızmalar olmuş. Polise bile saldırmışlar IMF ile ne alaka. Bunları yakalayıp iyi bir sopa çekmek lazım bence madem şiddet yanlısı bunlar:P

 4. Adsız dedi ki...

  Eğer şiddet, zarar vermek bir protesto şekli ise zarar verdikleri işletme sahipleri de bu eylemcilere dilediği zararı vermekte özgürdü. Yazık, bir de bunların çoğu öğrenci. Okullar insanları daha mı cahilleştiriyor nedir? Akıl mantığını biraz kullanan, doğruyu yanlışı ayırt eder. Allah akıl fikir versin bunlara.

  Ebru

 5. Tophanelilerin eline sağlık bizim yerimize kıstırmışlar göstericileri.Helede dün Şişlide polise saldırdıklarını görünce tepemin tası iyice attı.Ama bi takım kendini bilmezler hala at gözlüklerine sıkıca yapışmış tophanede göstericileri dövenler Akpliydi bilmem ne diye kılıf uydurmaya çalışıyor.Akp li de olsalar Chp li de ellerine sağlık...

 6. Ortaya Karışık dedi ki...

  IMF'yi hayır kurumu olarak görenler için "IMF=International Mother Fuckers" derim sadece ... Eee haliyle birileri karşı çıkıyor.Bi de taş atma olayı var; yavrular, birilerinin bunu Filistinlilere de anlatması gerekir.Ne de DİN kardeşiyiz.Hele bi de onlara "protestolarda niye taş atıyorsunuz" diyinde görün (...).(anlamışsınızdır artık, o kadarda (...) değilsinizdir heralde!)

 7. @Ortaya karışık o (...) noktadan sonra çok içerledim oturuğ ağladım valla .! IMF ye iyi diyen olmadı ki. Başka bir seçenek gösterin madem iyi biliyorsunuz siz sosyalist gençler. Orada burada olay çıkarmaktan, çıkardığınız hır gürden sonra sürekli dayak yemekten başka ne işe yarıyorlar bunlar.

  Ayrıca İstanbul'daki gösteri yapanlar IMF protestocusu değil genelde. Çoğu araya karışmış devlete düşman PKK köpekleri ve yasa dışı şerefsiz sol örgütler. Kimin köpeği bunlar belli zaten. O taş attkları sermayenin. Devam devam yıkılacak kapitalizm.!

 8. eylemciler arasında provokatörler de vardır. özentiler de. ama bu demek değildir ki, eylem amacına ulaşmamıştır. bir eylemin amacı ''ses getirmek'' demektir. ve ses getirmiştir de. bankaların taşlanmasında bence hiçbir problem yoktur. nitekim halkı yoksullaştıran ana ögedir banka.

  sayın ukturk, bir ara kölelik sistemi vardı yerine derebeylik sistemi geldi. onun da yerine kapitalizm geldi. sistem sürekli değişmekte ve daha da iyi olmaya doğru gitmek zorundadır ki doğanın ana kanunun bu olması sebebiyle kapitalizmin yerine de başk bir sistem gelecektir ki, nitekim; marx adında birisi, bu adam aslında ''logos''un kendisidir. gelmesi gereken sistemi bilimsel olarak ortaya koymuştur. eşitlik mi, adalet mi zırt mı pırt mı gelir mi gelmez mi ''kapital'' isimli üç ciltten oluşan kitabı okuyup bu sorularınıza cevap bulacağınıza eminim, ukturk bey.

 9. "İnsanlar, dağların ardındaki ya da denizlerin ötesindeki güzellikler yerine, yalnız ayakları altındaki toprağı görmeye alışınca,kuyunun dibindeki kurbağa kadar dar görüşlü olurlar. Oysa kafalarını kaldırıp evrenin sonsuzluğunu,yaşamın zenginliğini,insanlığın yüce davasının güzelliğini ve erdemini,insan yeteneklerinin çeşitliliğini ve bilginin verimini gördüklerinde daha alçak gönüllü davranmaya başlarlar."

  demiş Mao Zedung.

  Sizler hala televizyon başında nescafe ve sigaralarınızı içip; emekçinin kanını tam anlamıylan EMEN patronların-ağaların, halkın öfkesinden nasibini almasını izliyorsunuz.Fakat yalnız ayaklarınızın altındaki zengin toprağı görmeye alıştığınız için bu yoksul,savaşçı,öfkeli,HAKLI insanları görünce bi taraflarınız tutuşuyor.
  "Banka kurmanın yanında banka soymak nedir ki?" diye sormuş Brecht. Kanımızı emen,kredi batağıyla her şeyimizi alan,krizde emekçiler batarken,kârları tavan yapan bankanın camı halkın haklı öfkesinden nasibini almış,çok mudur bu?
  Bu kan emicilere karşı alternatif bir dünya düzenimiz var bizim,ezilenlerin; SOSYALİZM!
  Evet, sosyalizmde daha çok iş olacak,demokrasi tavan yapacak, eşitlik yapacak. Fakat seni daha da zengin yapmayacak.Bugüne kadar zengin olduğun yeter. Seni zengin yapmayacak ama herkesle EŞİT konuma getirecek. "ŞEREFSİZ","KÖPEK" dediğin işçiyle,emekçiyle,öğrenciyle AYNI olacan.Hiçbir farkın olmayacak. Artık ondan sonra kendine mi köpek dersin ne dersin orasını bilmem,ama deme öyle bi şey.Ne kendine de,ne başkasına,çok ayıp.
  Ve bir de "komünist özentiler" lafını lügatlarımıza sen soktun ve lügatımızın "mizah" bölümünde çok tutuldu. Senin gibi insanlar özenti değilse -ki sana özenti demiyorum ben,çok klişe oldu artık- komünistler nasıl özenti oluyor anlamıyorum :) bir kere "komünist" sıfatı öyle "blog yazarı" sıfatı kadar kolay kazanılacak bir şey değil. Önce "komünizm" ve "komünist"in ne olduğunu bilmek gerekir. Bunları bildikten sonra zaten "komünist" gibi bir sıfatın "özenti" gibi saçma sapan kelimelerle aynı cümlede kullanılamayacağını da bilirdin. Bu bilimsel bir gerçektir :)
  Ayrıca bu ülkede gazetelerde,dergilerde yazı yazmayla bir şeylerin değişmeyeceğini sen de biliyorsun. Ve emekçi halkın 'haklı' öfkesi kendini her yerde gösterdiğinde bu öfkeden komprador patron-ağalar çok büyük korku yaşıyor. Çünkü bilimin de,tarihin de,her şeyin de yasaları bizden yana. Er ya da geç biz kazanacağız.
  Anlayacağın sen boşuna uğraşıyorsun,biz attığımızı vuruyoruz genç.

 10. Ortaya Karışık dedi ki...

  Kendi adıma özür diliyorum.Çünkü, böyle bir yazıdan sonra "ayrıntılı bir yorumun kime faydası olabilir ki" diye düşünmüştüm.Ama yanılmışım işte !
  Neden böyle düşündüğüme gelince de, birşeyleri (PKK,sol örgütler vs.vs.) zikrederken bile yanına köpek, şerefsiz vs. vs.-ben böyle durumlarda (...) kullanmayı tercih ediyorum- ekleyen birileri için neden kendimi paralayım ki. Şimdi IMF için, "sermaye gruplarının, doğal zenglnliklere sahip fakat yeterli bütçeleri olmayan ülkeleri sömürebilmek için kullanılan bir aracı kurumdur, borçlanmayla ülkelerin asla ödeyemecekleri borçlar yaratıp -Arjantin borçlarını silmek üzereyken nedense(!) bir askeri darbe(1976-1983) gerçekleşir ve sonrasında iktidar olan Carlos Menem(aynı zamanda darbecileri affeden kişidir kendisi.) iktidarıyla bu borç ödenemez bir hale gelir ve Arjantin'in çöküşü tamamlanır.) verdikleri bu borçlar karşılığında, karşılanması oldukça güç olan talepler sunarken,işbirlikçileri bulmakta zorlanmazlar(Askeri cuntalar,siyasetçiler,hakimler diye uzar gider bu liste...)" desem, IMF'ye neden tepki gösterildiğini anlayabilir miydiniz? Hiç sanmıyorum. O yüzden kısaca "IMF=InternationalMotherFuckers" demeyi tercih ediyorum.
  Bir olayı anlatmak için, cinsel obje/eylem ile eşleştirme farz oluyor bazı "düşünme yoksunu kişiler" için ...
  Ayrıca, "BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN" ...
  Fakat bu dünyayı yaratacak olan ne sosyalizmdir ne de komünizmdr. Çünkü, ezilenlerin, gerekli güce ve iktidara sahip olduklarında neler yapabileceklerini SSCB den biliyoruz. Lenin,Stalin,Troçki ve Mao dediğimizde herkes Marx'ı referans gösterecektir.bu noktada komünizmin tekdüzeliği göze çarpıyor. Siyasette, sağ kesimdeki partiler bile sol'un söylemlerini kullanırken, SOL ve KOMÜNİZM'in bu dar kalıpları nedeniyle günümüzde geniş kitlelerce kabul göreceğine inanmamaktayım.Bu kesimlerle yanyana gördüğümüz Anarşistler ise en marjinal kesim olarak görünmekte.Çevrecilerden, hayvan hakları koruyucularına,anti-militaristlerden anti-kapitalistlere anti-otoriterlere kadar geniş bir etki alanları olsa da henüz dünya genelinde onlarda yeterli güce sahip değiller. İşte bu nedenlerden dolayıdır ki; göz boyayanların, sahte dünyalar yaratanların, güce tapanların saltanatı bi süre daha devam edecek gibi görünüyor.Yine de bu tür ses getiren eylemlerle attıklarını vurmaya devam edecek bu onurlu insanlar ...


Leave a Reply