6.6.09

Kadın olmak zor iştir aslında | 11 neden

Yazı: Kadın olmak zor iştir aslında | 11 neden

Kadın olmak zor iştir aslında. Yani bana öyle geliyor. Biz erkeklere göre daha çok zorlukla karşılaşabiliyorlar. Aklıma gelenleri yazayım neler çıkacak bir görelim.:))

- Kadın otobüse dolmuşa bindiğinde duracağı veya oturacağı yeri iyi seçmek zorundadır. Fordcu olarak nitelendirilen abazan ruhlu gençler,abiler hatta amcalar tarafından tacize uğrama ihtimalleri vardır çünkü. Öyle balık istifi şeklinde kalabalık olan dolmuşa binmeden önce 2 kere düşünmesi gerekir. Ama mecburdur yine binmeye işe, okula nasıl gidecek yoksa. Herkesin arabası yok. Varan 1.

- Eğer küçük bir yerde yaşıyorsa hatta büyük bir yer bile olsa eve geç saatte gelmesi durumunda komşu teyzelere ve emekli amcalar tarafından hemen o biçim kız muamelesine tabi tutulabilir. Neriman’ın kızı Ayşe’yi sokaktan çıkmıyor. Fingir fingir geziyor. Günahını almak istemem ama sonu kötü bu kızın tarzında dedikodulara maruz kalacaktır. Bu dedikodular bir süre sonra mahallenin haşin ruhlu delikanlılarına da gidecek ve aralarında lan acaba veriyor mudur ki gibi diyaloglar yaşanabilme ihtimali yüksektir. Ulusoy 2:))

- Kadın yine canı istediği zaman çok cesur kıyafetler giyemez. Yani her istediğini giyme özgürlüğü hem vardır hem yoktur. Öyle cesur dediysem derin dekolte falan değil böyle dar bir kot, body veya hiç yoktan bir dizdeki etek bile sorgulanmasına neden olabilir. Eğer sevgilisi var veya evliyse zaten “erkeki” ! tarafından baskıya maruz kalabilir. Onu giyme bunu giy onu alma bunu al gibisinden. Hatta bazıları evden hiç çıkmasın daha iyi anlayışına sahiptir. Yoksa namusuna bir şey gelebilir diye düşünür. Bunun nedeni de belki de her erkeği kendi gibi abazan sanmasındadır.! Kamil Koç 3

- Her ortamda kıyafeti falan öyle açık olmasına gerek yok kadın olması yeterlidir laf atmak, sarkıntılık yapmak bazıları için. Ama kendi annesine veya kardeşine böyle bir durum yapılamaz onlar onun namusudur. Diğerlerine potansiyel olarak bakar bu zihniyet. Ayrıca bu gençlerimizi aç kurtlar gibi bir façalı şahinin içinde görmek mümkündür. Bunların evrim geçirmiş halini ise zengin piçleri olarak nitelendirebiliriz. Kadınların en çok karşılaştığı durumlardan biridir galiba. Metro 4

- Kadının kışları değilde yaz yaklaştıkça kilo srunları meydana gelir. Deli gibi diyet yapmaya çalışır. Bunun için doktor doktor diyet diyet gezer:)) Yaza formda girmesi lazımdır çünkü yoksa bikiniye sığmama durumu oluşacak baklava gibi gezmek istemez. Haa bir de bununla ilişkili olarak portakal kabuğu görünümü yani selülit de büyük bir beladır. Erkeklerin böyle bir sorunun yoktur çünkü göbeksiz erkek balkonsuz eve benzer derler:)) Hemen göbek yapmam lazım biram nerde:))) Has 5.

- İş ortamında eskisi kadar olmasa da ayrımcılığa tabi tutulurlar. Aynı niteliklere sahip olmalarına rağmen bazen sırf kadın olduğu için geride kalırlar. Terfi alırken türlü sıkıntılar çekebilirler. Maaş adaletsizlikleri de yaşanan bir diğer durumdur. Ama bu yavaş yavaş aşılsa da sıklıkla yaşanan bir olay olarak devam etmekte hala. Özkaymak 7

- Kadın aynı zamanda doğurgandır. Yani çocuğu birlikte yaparsınız ama doğuracak 9 ay karnında taşıyacak yine odur. Doğum sancılarını çekecek kişi de yine kadındır. Zor bir durumdur. Evde yemek yapacak, bulaşık, çamaşır yıkayacak olan yine kadındır buna çalışan bir kadın olması bir engel değildir. Kadın olduğu için bunu yapmak zorundadır anlayışı hakimdir genel olarak. Genelde kocalarından bu konuda bir yardım veya destek bulamazlar. Onu getir bunu getir şeklinde bir nevi hizmetçi muamelesi görebilirler. Seç 8

- Kadın şiddete maruz kalır. Bazen bunun için herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Adam içmiştir veya canı sıkılmıştır spor olsun diye karısını döver. Bunu da erkekliğin şanından sayar. Kadını döven erkeğin aslında ne kadar aciz ve zavallı olduğunun farkında değildir. Bu da genelde toplumda hak ediyorsa döveceksin arkadaş, kesin bir suçu vardır diye desteklenir. Varan 9

- Kadın kaynana dırdırı da çeker. Özellikle aynı çatı altında yaşıyorlarsa. Hele bir de kaynana oğlunu çok seviyorsa gelinin vay haline. Sevgili oğlucuğunu elin kızından kıskanır ve ona etmediğini bırakmaz. Bir nevi oğlunu kimseyle paylaşmak istemez. Hayatı zindan eder gelinine. Ona göre bu doğrudur çünkü kendisi de kaynanasından aynı şeyleri görmüştür. Burada oğlan eğer dengeyi oluşturmayıp ana kuzusu çıkarsa kadın için hayatın çekilmez bir hal alması kaçınılmazdır. Ulusoy 10.

- Son olarak kadın istemediği biri ile evlendirilebilir. Onunla evlenebilmek için başlık parası istenir kilosu kadarıyla veya güzelliği ölçüsünde. Başlık parasını getiren alır malı anlayışına göre. Bir mal edasıyla evlendirilir. Kızın isteyip istememesi önemli değildir parayı getiren düdüğü çalar. Yok karşı çıkarsa töreye aykırıdır diyerekten infaz edilir. O yüzden pekte bir seçim hakkı yoktur. Ya onunsun ya kara toprağın.! Varan 11

Benim aklıma bu kadar geldi ne kadarda çokmuş .Eminim daha birçok vardır. Zor iş valla. :)) Otururken, kalkarken bile adabıyla yapacaksın her şeyi. Zor valla iyi ki kadın olmamışım kesin töre cinayetine giderdim ben bu kuralsızlıkla:)) Tabi bu yıkardakilerin olmaması için erkeklerin akıllanması lazım biraz. Alayı bizim yüzümüzden lan :)) Ben öyle değilim valla mesela kız arkadaşımı okula giderken sabah alıyorum evden dolmuşa binmesin diye sonra Fordcularla akraba olmasın diye :)) Diğerlerini de yapmıyorum zaten evlide değilim :)) Sonuçta kadın olmak daha büyük sorumluluk gerektiriyor sanki erkek olunca daha bir rahatsın :))

Gideyim de iki laf atayım gelen geçene balkondan uykum açılsın huehhe:))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 14 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Bunun erkek versiyonunu da bekliyorum

 2. Onur yazarım kolay da erkekler için zor ne var ki yahu:))) Yok var ya di mi olmaz mı huhehe:)) talebe göre yazarım:))

 3. nasıda bir bir sıralamışş.. bak bak bak :) bu acı gerçeklerin bir bir farkında olan adamı ben gaçırmam!! :))
  topla pılını pırtını.. ağşamınan annengil uyuduğu vakıt pencerenin altındayım.. seni kaçırıorum.. zaten sana sormuorum... bildiğin zorla kaçırcam.. :)

 4. Kaç yıllık erkeğim hayatım zorlukla geçti :D saç uzatmak dert, kız arkadaşının olması dert olmaması ayrı bir dert.

 5. Ayroooo huheh:)) tamam ben sana gönlümle varacam abimler akşam kahveye gidecek kaçırabilirsin beni:)))

  Onur hheh:)) çok büyük dertler aslında bunlar geyiğin tavan yapacaüı bir yazı olur bu tuttum:)))

 6. tamamdır..ben gelince 3 kere ebabil kuşu gibi öterim.. :):) ahaha..:) ordan annarsın geldiğimi..
  TÜRK HAVA YOLLARI 2,5 :)

 7. Tamam pencerede bekliyorum seni çok heyecanlı:))) o değilde şimdi okudum bir tane atlamışım yani 11 neden değil de 10 neden olacak o huhehe:)) 5 den 7 ye geçmişim:D

 8. valla ben dicektimte, belki sazanları görmek için öle yapmışındır die umdum.. ses etmedim.. yoksa zeki çevik ve çalışkanımdır :)

 9. Huhe:)) o zaman susalım şşş kimse duymasın:)) o 1 taneyi okuyucunun hayal gücüne bıraktım:)) belki eklemek istediği olur diyerekten ama yersen tabi:)))

  madem zeki ve çeviksin sana bir güftemler seslenmek istiyorum:))

  çok dolaştım diyar diyar
  ne de zor oldu gezmesi
  hele içbükey gamzesi
  ah aerodinamik yar

  ulaşımıma hız katsın
  çok geç yatsın erken kalksın
  ne kadar az yese kar
  ah aerodinamik yar :))

 10. ahahah... çok etkilendim.. :)
  BİR NUMEROSUN!!
  :)

 11. daha çoook var bunlar ne ki? ilk aklıma gelen kıl tüy olayı oldu. erkek ayı gibi dolaşır birşey olmaz kadınlar pürüzsüz olmak için her türlü acıyı çekerler.

 12. yazılarını yazıp direk yolluyorsun sanırım, zira bazı cümleleri anlamakta çok zorlanıyorum:) devrikten de öte oluyorlar, şaftı kayıyor..

  neyse, bu yazıyı senden okumak gözlerimi yaşarttı ağliyciymm ferit.. sekizincisi çok acı ya, hadi diğerleri öküzlerin ökküzlükleri yüzünden falan ama, çalışan ve hele de çocuklu bi kadın bile olsa evin bütün işleri sende bekleniyo, herif yaparsa şanından oluyo canı isterse yardım ediyo.. yok yaşamadım tabi de, öyle ama..

  -yarışı varan kazandı, ulusoy 2. oldu sanırım? bi yerden sonra onlar başabaş gitmiş:)-

 13. evet bir numeroyum:))

  İrma evet o da var çok kötü birşey olsa gerek:))) kıllarımım alırken düşünemiyorum kendimi:))

  bidost eveet direkt yayınlıyorum daha doğla oluyor yemişim devriğini falan huhhe:)) evet varan daha çok para verdi reklam olarak onu birinci yaptım ben de. Parayı veren düdüğü çalar.Kapitalist dünya:)))

 14. erkek olmakta zor ki hıh:P:p


Leave a Reply