27.1.09

Turkiye'de Blog Yazarligi Arastirmasi Sonuclari

Yazı: Turkiye'de Blog Yazarligi Arastirmasi Sonuclari

Geçenlerde buradan duyurduğumuz Türkiye Blog Yazarlığı Araştırması sonuçlandı efendim.Murat Girgin'in blogu üzerinden duyurduğu sonuçlarla ilgileneceğinizi düşündüm.Gerçekten ilginç sonuçların yanında beklediğim sonuçlarda ortaya çıkarmış bu anket çalışması.

Araştırma Türkiye’ deki blog yazarlarının profilini çıkarmaya yönelik olarak, 1417 blog sahibi 717 blogcu ile 01 Aralık 2008 - 15 Ocak 2009 tarihleri arasında yapıldı.Ayrıntılara geçelim.

Blogcuların genelde dikkat ettiğim 19 ile 30 yaş arasında olmaları.Mesela ankete göre 15 yaşından küçük %2 lik bir grup var.Yine 50-60 yaş arasında olupta blog yazanlarda mevcut.

Blogcuların %31 i bayanlardan oluşuyor.Erkekler yine baskın çıkmış galiba ankette.Yine ankete katılanların yine büyük bir çoğunluğu üniversite öğrencisi veya üniversite mezunu.Bir tanede Profesörümüz mevcut blog anketinde.

Blogcular genelde ya 1 yıldan az 1 yıl ya da 2 yıldan beri blog yazıyor.Bu da blogculuğun yeni yeni yükseldiğinin işareti olsa gerek.

Genelde Kişisel bloglar ön plana çıkmış yine.Kişisel blogları teknoloji,sinema, kültür sanat ve haber/güncel kategorisinde yazan blogcular izliyor.

Bloglara eklenen günlük yazı adedi 1 ve 1'den az büyük bir çoğunlukla.Bu bloglara bizde dahiliz.Ama bunu biz kendimiz için söylersek 2'ye 3'e çıkarma hedefindeyiz.Ama tek başına olmuyor valla:D

Bloglara yazılar yazılardan nasıl haberdar oluyorsunuz sorusuna Rss Okuyucumla diyenlerin oranı %67 onu direkt bloga girerek takip ediyor.Türkiye’ deki blog yazarlarının %52‘ i bloglarını ticari bir meta olarak konumlandırmamayı tercih etmiyormuş. Geriye kalan %48 lik oranın sadece %5 i blogundan kazandığı gelirden memnunmuş.

Son olarak ankete göre yine blog yazarlarının çoğunluğu fazla TV izlemiyormuş.Anket ile ilgili ayrıntılı bilgi (grafikli) almak isterseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Bu anket ile Türkiye'de blog yazanların profili hakkında azda olsa bilgi sahibi olduğumuza inanıyorum.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 0 Sesime ve fiziğime güveniyorum:


Leave a Reply