27.1.09

Kadinlarin İs Yasaminda Karsilastiklari Engeller

Yazı: Kadinlarin İs Yasaminda Karsilastiklari Engeller

Artık kendi kişisel bloguma yazmaz oldum zaten pek yazdığımda yoktu. Buraya yazmamın sebebi buranın daha çok takipçisinin olması olabilir.Bugün şuanda üzerinde çalıştığım bir konu olan "Kariyer Yönetiminde Cam Tavan Sendromu ve Kadın Yöneticiler Boyutu" konusu var.Bu konu ile alakalı kısa bir yazı yazacağım.

Çok değişik bir yazı olacak anlayacağınız.Ama sizi çok sıkmak istemiyorum o yüzden kısa tutacağım.Kadınların iş hayatında karşılaştıkları engeller hakkında bilgi vereceğim.Geçmeden önce bu yazıyı okuyan bayan arkadaşlarımız karşılaştıkları haksızlıkları belirtirse çok iyi olur ya da bloglarında bir yazı ile anlatabilirler.Bir nevi MİM'de sayabilirler bu konuyu.


Hızlı bir değişim içerisinde olan dünyamızda, işgücünün ve tüketicilerin özelliklerinde de meydana gelen değişmeler, kadının geleneksel statüsünü de değiştirmiş, bunun sonucunda kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda aldıkları rol giderek artmaya başlamıştır. Bu doğrultuda, kadınların işgücüne katılma ve kariyer geliştirme oranlarında da önemli artışlar olmuştur.Ancak, uygun eğitim, yetiştirme ve deneyime sahip olan profesyonel kadınların dahi, üst yönetim kademelerine ulaşmada erkeklere nazaran aynı başarıyı gösteremedikleri saptanmıştır.

Bunun tabi birçok sebebi vardır.Hem erkekler tarafından hem de hemcinsleri tarafından kadınlar ayrımcılığa uğramaktadır.Hemcinsi tarafından engel nasıl oluyor diyorsan eğer şöyle;

Şimdi yüksek bir kademeye gelmiş bayan yönetici kendi hemcinslerinin çekemeyerek yükselmelerini engellemektedir.Buna Kraliçe Arı Sendromu'da denmektedir.Bir kıskançlık durumu söz konusudur yani.Tek ben kadın olayım gibisinden bir ruh halidir.Erkekler tarafından yapılan engelleri ise birçoğunuz bilmekte hatta yaşamaktadır zaten.Bakın erkekler neden bayan yönetici istememektedir.Sebepler şunlar;

• Çalışmak istemezler,
• Kariyerlerine erkekler kadar bağlı olmazlar,
• Yeteri kadar sert ve dayanıklı değillerdir,
• Mesai saatleri dışında çalışmazlar,
• Karar verme kapasiteleri yoktur,
• Çok duygusaldırlar,
• Yöneticilik yaşamının ağır çalışma koşullarına ayak uyduramazlar,
• İş yaşamı ile birlikte aile,ev işleri ve çocuk büyütmek gibi sorumlulukları bütünleştiremezler,

Bu önyargıları yıkmadan bence ayrımcılık ortadan kalkmaz.Önce kafdaki engeller kaldırılmalıdır.

Bir de ülkemizden bazı veriler vereceğim. Kadınlarımızın maruz kaldığı ayrımcılığı gözler önüne seriyor bu oranlar.

• Türkiye’ de işverenlerde kadın oranı % 13,
• Mecliste temsil oranı % 4.4 (AB ortalaması %21, A.P %30, dünya ortalaması%27)
• Belediye başkanı kadın oranı % 1,
• Üniversite rektörlerinde kadın % 6.2, rektör yardımcısı %11.3, dekan %13.7, dekan yardımcısı % 27.6, enstitü müdürü %16.9, bölüm başkanı % 22.7 (Araştırma kapsamında yer alan 16 üniversitedeki toplam 1201 yöneticinin %78’1’i erkek, %21.9’u kadındır)
• Başhekimlerde kadın % 2,

Yukarıdaki oranlarda da gördüğünüz gibi üst kademelerdeki bayan sayısı ne kadar komik bir durumda.Özel sektörde de durum aynı fazla değişen bir şey yok.

Tabi bunun nedeni erkek egemen toplum olmamızdan kaynaklanmaktadır.Kadınlarımızın tarihten gelen kalıplaşmış bir konumu vardır.Örneğin çocuk bakımı, ev temizliği, yemek hazırlamak gibi bazı görevler kadınlara yüklendiği için kadınlar bu görevlerden kurtulup is hayatına odaklanmaları nispeten zor olmaktadır. Gene insanlığın geçmişine baktığımızda kadınlar Dünya’nın değişim gösterdiği dönemlerde önemli savaşlarda, kesiflerde, icatlarda hep arka planda kalmışlardır. Dünya’ya her zaman erkekler yön vermiştir.

Ancak ülkemizde artık bir kısmın bilinçlenmeye başladığı gözükmektedir.Önemli olan bunu genele tabana yaymaktır.Herhangi bir ayrımın yapılmadan kim iyiyse onun ön plana çıkması gerekiyor.Kadınlara yöenlik olan engellerin artık engellenmesi ve bitirilmesi gerekiyor.Tabi bu durum sadece ülkemiz için geçerli değildir.İskandinav ülkeleri hariç tüm dünyada bu çeşit engellemeler çoğunlukla yaşanmaktadır.

Belki de sıkıcı bir yazı oldu ama madem blog yazıyoruz bunu dile getirmeden olmazdı diye düşünüyorum.Sizinde bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum doğrusu.Hep geyik hep geyik olmaz.Hayatın gerçekleri var bir de değil mi?:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 4 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

 1. Damat gözlerimi yaşartıyorsun kuzen:P:p

 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

 3. tıpkı verilen cam tavam sendromu benzetmesinde olduğu gibi herşey zihinde bitiyor.

  cam tavan sendromu ile ilgili bir yazı


  not:
  hiçbirşey tek taraflı olamaz inancındayım.bayanlarla çalışmak istemeyen erkek yöneticileri, haklı çıkartan bayan çalışanlarda olabilir...

  sevgiler,selamlar.

 4. damat güzel konuya barnak basmışın sosyal konulara da değiniciiz tabii,ya saydığın sebepler haklı olmakla beraber kadınlarda da hata var çoğuçalışan kadın evleneyim hem evimin kadını olurum çocuklara vakit ayırırım mantığıyla hareket ettiği için pasif kalabilio iş yaşamında ya da o tarz işlerde çalışmayı seçio,yani çift taraflı bi problem bu erkek kadından onu beklio kadın da itirazsız beklentiyi karşılıo


Leave a Reply