30.7.08

Sisteki goriller ve pigmelerle dans

Yazan: Siminya s. | 30.7.08 | Kategori: , , |
Yazı: Sisteki goriller ve pigmelerle dans

Merhabalar; sevgili blog editörümüz UK, bloğunu istediğim gibi kullanmam için beni serbest bıraktı, bende bugün bu hakkımı kullanmak istiyorum.Biliyorsunuz burada çeşitli alanlardan seçtiği blogları tanıtıyor, bu çabası takdir edilmesi gereken bir çaba.Başka blog yazarlarının bloglarını tanıtarak onların kendilerini özel hissetmelerine neden oluyor, bu harika bir davranış.Neyse daha fazla sıkıcı olmadan tanıtmak istediğim bloğa geçeyim.


Bloğun adı "pigmelerle dans" Meltem Yaşar'a ait.15 yıl önce üniversitede okurken izlediği "Sisteki goriller" adındaki filmden sonra hüngür hüngür ağlamış ve o filmin geçtiği yerlerde olması gerektiğini düşünmüş çok geçmeden de Uganda biletini alıp yollara düşmüş. Meltem; filmin etkisiyle "oralarda yaşamalıyım" diye yollara düşmüşse de devamı macera dolu bir Afrika gezisinden ibaret olmamış.Önceleri yerli halkın turizm gelirlerinden pay alabilmesi için bir takım projelerde bulunmuş şimdi ise bir ihracat firmasında çalışıyor aynı zamanda da bir yetimhane ile ilgileniyor.

Meltem Uganda'yı öyle güzel tarif etmişki mutlaka okumalısınız.

Uganda...Orası nesli tükenmek üzere olan 530 gorilin yuvasından ibaret bir yer değil... ‘Param yok’ dediğim için sınırdan vize parası vermeden geçtiğim, ilk kez AIDS’li bir kadına sarıldığım, kavanozda çilek reçeli sanıp yediğim şeyin, aslında içine karınca girmiş koyu renkli bir bal olduğunu öğrendiğim, doğal parkın ortasında etrafta ne hayvanlar olduğunu anlayamadan yolda kaldığım, yağmur ormanlarında 6 erkek ve ben 30 kilometre yürüdüğüm, 7 ay yağmur yağmasına ve her tarafın yemyeşil olmasına rağmen parasızlıktan bir barajın bile yapılmadığı ve bu yüzden elektrik ve suyun olmadığı, beni kendilerinden biriymiş gibi misafir eden bir ailenin yanında kaldığım, o sefalete rağmen hediyelere boğulduğum, saçımı ellemelerine izin verdiğimde gözleri yuvalarından fırlayan insanlarla tanıştığım, binlerce yarasası ve pitonu olan mağaralarında dolaştığım, su aygırlarının çıkardığı homurtuları dinleyerek uyuduğum bir yer! Büyülü bir yer! Sadece insani gereksinimlerini karşılamaya çalışmaktan kötülüğe, ikiyüzlülüğe, entrikaya vakit bulamayan, hayatta kalmaya çalışan insanların ülkesi..

Bloğunun temasına bakacak olursak; Afrika'lı bir çocuğun gülen yüzünden oluşan çok anlamlı bir header düşünmüş. Bloğun tema renkleri Afrika'ya gayet uygun renkler taşıyor yani yeşilin göz yormayan tonlarında. Footer bölümünde, büyük ihtimalle yetimhanedeki çocuklarla çekindiği bir resme yer vermiş. Bloğun içeriğinde en çok dikkat çeken nokta, fotoğraflar. Neredeyse sadece National Geographic dergisinde görebileceğiniz güzellikte Afrika resimleri ile dolu tabii bir farkla, resimlerin içinde Meltem var. Çok şaaşalı, abartılı bir blog değil, gayet sade, okunması zevkli ve maceralarla dolu harika bir günlük, okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Tanıtıma Meltem'in yemek menüsüyle nokta koymak istiyorum, nasıl bir yaşam sürdüğüne dair ipucu veriyor.

Menü: Matoke-muz- üzeri kuru fasülye, matunda, tuntunu, mapera, jampula, bikajo, kasava....

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toplam 6 Sesime ve fiziğime güveniyorum:

  1. Eyvallah :) bu onu ikinci
    tanıtışım

  2. Eskiden köy öğretmeni olmak istiyordum çünkü yaşanalası yerler değilmiş gibi görüldüğü halde zorlukların içinde yaşamak bazen daha doğal oluyor.Yalanın olmadığı sımsıcak sempatik bir dünya.Meltemin blogunu ciddi anlamda çok hoş buluyorum çünkü.Mutlu ve mutluluk dağıtıyor..resimler yazıları ve değişik bir kültüürn biza yansıması....

  3. ayrıca eklediğiniz foto çok başarılı.

    sevgiler.

  4. Kupakızı söylediğine katılıyorum Meltem gülümseyen bir yüz ve insanları gülümsetmek için sıkıntı çekiyor, buna rağmen hep pozitif.

  5. Hülya; çok teşekürler goril resmi koyacaktım isme uysun diye hatta onuda koyayım dedim bloğu afrikaya çevirmekten korktum :)

  6. çok ii bi blog seçimi herkes bu blogu okumalı


Leave a Reply